Обявената извънредна ситуация заради маймунска шарка се прави с цел мобилизиране, контролиране и овладяване на вируса за ограничаване на разпространението му, коментира проф. Радостина Александрова, Институт по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaraia.
Световната здравна организация обяви болестта маймуска шарка за глобална извънредна ситуация в областта на общественото здраве за втори път в рамките на две години след епидемия от вирусното заболяване в Демократична република Конго, която се разпространи в съседните страни.
Този вирус принадлежи към семейството на едрата шарка, като доскоро се разпространяваше само при животните, обясни проф. Александрова. Тя посочи, че най-голямото разпространение на този вирус е в Африка, като той се дели на два варианта – единият е по-тежък, взима повече жертви и се разпространява в Демократична Република Конго, докато вторият вариант се среща най-често в Западна Африка.
Професорът обясни, че през 2022 г. вирусът се разпространи извън Африка и причини епидемия по света. До днешна дата от началото на годината в Демократична Република Конго има обявени около 14 хил. случая и 511 от тях са смъртни.
Европейският център за контрол на заболяванията твърди, че рискът за Европа е нисък, но предупреждава пътуващите в тези части на света. В Африка е нужна координация на усилията, тъй като разпространението на вируса вече е и извън Демократична Република Конго.
Гостът обясни, че заразяването се осъществява чрез близък контакт. Около 70% от заразените са млади хора на под 18 г.
В Африка са налични около 200 хил. ваксини, но са нужни много повече. Ваксината може да се постави и след заразяване, като сериозно да облекчи клиничната картина и развитието на болестта. Ваксината, която се използва, е тази срещу едра шарка, тъй като вирусите са сходни. Тя дава защита около 80%.
„В никакъв случай не трябва да изпадаме в паника. Това, което трябва да правят специалистите извън Африка, е много сериозно да следят какво се случва с този вирус и какво е неговото разпространение, защото опитът е показал, че всяко едно огнище във всяка част от света би могло да прехвърли границите на страната или континента и да обхване целия свят. Това е нещо, което не бива да се случва. Нека приемем тази извънредна ситуация като червена лампичка, която иска да обърне вниманието на обществото и институциите“, заяви проф. Радостина Александрова.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaraia.