fallback

Растежът на световното богатство се забавя значително през второто десетилетие на века

В четири държави ръстът има нулева или отрицателна стойност

16:25 | 15.07.24 г.

Икономическата несигурност по света, инфлацията, повишаването на лихвените проценти, търговските проблеми, колебанията на фондовите пазари, демографските и технологичните промени оказват голямо влияние върху растежа на глобалното богатство, като той се забавя значително през второто десетилетие в сравнение с предходното. Това показват данните в последния доклад UBS 2024 Global Wealth Report, според които темпът на растеж се е забавил наполовина през последните десет години, достигайки само 4,5%.

Данните сочат, че единствено САЩ и Хонконг надвиват негативната тенденция на забавяне. Темпът на растеж на богатството там се е ускорил съответно с 2 пр.п. и 1 пр.п.

Между 2000 г. и 2010 г. средният годишен ръст на глобалното богатствто е бил от 7%. От 2010 г. нататък обаче този дял е спаднал до едва 4%. Въпреки че ръстът на благосъстоянието далеч не е равномерен, в повечето изследвани държави (от общо 56) се наблюдава подобно забавяне.

През първото десетилетие на хилядолетието богатството на повече от половината пазари нараства с двуцифрени числа, измерено в долари, но оттогава насам увеличението в нито един от тях не се доближава до 10%, става ясно от доклада.

 

Например в Китай и Индия средният годишен ръст на богатството се е забавил повече от два пъти спрямо 2010 г., спадайки съответно от 19% до 8% и от 14% до 7%. В Русия се наблюдава дори по-тревожен спад, като темпът на растеж на богатство в страната се забавя 5 пъти от 20% на 4%.  

Сходна е ситуацията в Австралия, Обединените арабски емирства и Бразилия, където годишният ръст на богатството се е забавил с над две трети. В Германия свиването е от 6% до 3% в рамките на десетилетие, докато в Обединеното кралство забавянето е само с 1 пр.п.

Статистическите данни показват обаче, че има и държави, които преобръщат тенденцията. Това са  САЩ и Хонконг. Между 2000 и 2010 г. средният ръст на богатството в САЩ е бил 4%, но оттогава се е повишил на 6%, основно заради факта, че Щатите бяха в епицентъра на глобалната финансова криза. Тя оказва отрицателно въздействие върху цените на жилищата – основният актив, който повечето хора притежават, а това от своя страна се отразява на общото нарастване на богатството. В Хонконг темпът на нарастване на богатството се покачи с 1% в сравнение с предходното десетилетие.

Въпреки че нито една от изследваните страни не е отбелязала средногодишен спад на богатството между 2000 и 2010 г., това се променя през второто десетилетие. Между 2000 г. и 2010 г. Испания и Италия имат ръст на богатството от съответно 12% и 7%. Оттогава насам обаче тези стойности са намалели до нула. Гърция и Япония показват още по-тревожни резултати, като темповете им на растеж спадат от 7% и 4% до -2%.

Въпреки че причините за тези спадове са много, демографската ситуация несъмнено играе огромна роля за забавянето на растежа в Япония и Италия, където намаляващото население и застаряващите общества намаляват икономическата активност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:25 | 15.07.24 г.
fallback
Още от Свят виж още