Доналд Тръмп беше прострелян в ухото по време на предизборно събитие в събота след голям пропуск в охраната. Нападението вероятно ще промени надпреварата за президентския пост тази година и ще подхрани дългогодишни опасения, че предизборната кампания може да затъне в политическо насилие, пише Ройтерс.
Веднага след стрелбата Тръмп беше обграден и прикрит от охранителите си. Той бързо се изправи, на лицето му се виждаха следи от кръв и стисна юмрук във въздуха с думите: „Борба! Борба! Борба!“.
ФБР съощи по-рано днес, че 20-годишният Томас Матю Крукс от Бетъл Парк, щата Пенсилвания, е „замесеното лице“ в по думите му опит за убийство.
Преди това Сикрет сървис съобщи в комюнике, че стрелецът е мъртъв, един от присъстващите на събитието също е убит, а двама други зрители са ранени. Представители на правоохранителните органи заявиха пред репортери, че не са установили мотива за нападението.
78-годишният Тръмп тъкмо беше започнал речта си, когато отекнаха изстрелите. Той се хвана за дясното си ухо с дясната ръка, после свали ръката си и я погледна преди да падне на колене зад подиума, след което агенти на Сикрет сървис го прикриха.
Минута по-късно Тръмп стана, червената му шапка с надпис „Да направим Америка велика отново“ беше паднала и той беше чут да казва: „чакайте, чакайте“ преди да стисне юмрук във въздуха. След това агентите го откараха с черен джип.
„Бях прострелян с куршум, който проби горната част на дясното ми ухо“, написа по-късно Тръмп в социалната си мрежа Truth Social след стрелбата в Бътлър, щата Пенсилвания, на около 50 км северно от Питсбърг. „Имаше голям кръвоизлив“, допълни той.
Предизборният щаб на Тръмп съобщи, че той се „чувства добре“. Губернаторът на Пенсилвания Джон Шапиро заяви, че Тръмп е напуснал района на Бътлър под охраната на Сикрет съврис с помощта на щатската полиция в Пенсилвания.
Стрелбата беше извършена по-малко от четири месеца преди изборите на 5 ноември, когато Тръмп ще се бори за избиране в повторение на двубая с президента от Демократическата партия Джо Байдън. Повечето обществени допитвания, включително тези на Ройтерс и Ipsos показват, че разликата между двамата е много малка.
„Няма място за такова насилие“
Водещи представители на републиканците и демократите побъзраха да осъдят насилието. „Няма място за такова насилие в Америка. Трябва да се обединим като една страна, за да го осъдим“, заяви Байдън в комюнике.
Членът на Камарата на представителите от Републиканската партия Рони Джаксън от Тексас заяви пред Fox News, че племенникът му е бил ранен по време на предизборното събитие.
Стрелбата веднага повдигна въпроси за пропуски в охраната на Сикрет сървис, която осигурява на бившите президенти, включително Тръмп, доживотна защита.
Това е първата стрелба срещу президент на САЩ или кандидат на голяма партия от опита за убийство на президента от Републиканската партия Роналд Рейгън през 1981 г.
Изстрелите изглежда са дошли извън подсигурения район от Сикрет сървис, съобщи агенцията. ФБР информира, че е поело ръководството в разследването на нападението.
Часове след стрелбата Комисията по наздор към ръководената от републиканците Камара на представителите поиска изслушване на директора на Сикрет сървис Кимбърли Чийтъл, насрочено за 22 юли. „Американците искат отговори за опита за убийство на президента Тръмп“, съобщи комисията в изявление в социалните мрежи.
Тръмп трябва да получи официалната номинация на партията си на Републиканското национално събрание, което започва в Милуоки в понеделник.
„Този ужасяващ акт на политическо насилие на митинг по време на мирна предизборна кампания няма място в тази страна и трябва да бъде единодушно и категорично осъден“, заяви председателят на Камарата на представителите от Републиканската партия Майк Джонсън в социалните мрежи.
Лидерът на демократичното мнозинство в Сената Чък Шумър каза, че е ужасен от случилото се и облекчен, че Тръмп е в безопасност. „Политическото насилие няма място в нашата страна“, допълни той.
Предизборният щаб на Байдън спря телевизионните си реклами и цялата останала външна комуникация, съобщи представител на щаба.
Американците се опасяват от ръст на политическото насилие, показа неотдавнашно допитване на Ройтерс и Ipsos, като две трети от респондентите в допитването през май са изразили притеснение, че след изборите може да последва насилие.
Някои съюзници на Тръмп от Републиканската партия заявиха, че нападението е политически мотивирано. „От седмици ръководители на демократите подхранват нелепа истерия, че Доналд Тръмп ще спечели отново изборите и ще сложи край на демокрацията в Америка“, заяви членът на Камарата на представителите Стив Скализ, който оцеля при политически мотивирана стрелба през 2017 г.
Световните лидери осъдиха стрелбата срещу Тръмп
Световните лидери побързаха да осъдят нападението срещу Тръмп, като изразиха шок, критикуваха политическото насилие и му пожелаха бързо възстановяване.
Говорител на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш осъди стрелбата и я нарече „акт на политическо насилие". Японският премиер Фумио Кишида заяви: „Трябва да застанем твърдо срещу всяка форма на насилие, която предизвиква демокрацията“.
Британският премиер Киър Стармър каза, че е „ужасен от шокиращите сцени“ на предизборното събитие. „Политическото насилие в каквато и да било форма няма място в нашите общества и моите мисли са с всички жертви на това нападение“, допълни той.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че „няма оправдание“ за такова насилие и изрази „облекчение“, че Тръмп, който често критикува американската военна помощ за Украйна заради нашествието на Русия, е в безопасност и му пожела „бързо възстановяване“.
Австалийският премиер Антъни Албанезе заяви, че стрелбата е „притеснителна и противопоставяща“, а канадският му колега Джъстин Трюдо каза, че е „отвратен“. Трюдо допълни: „Политическото насилие никога не е приемливо“.
Сходни коментари направиха и ръководителите на ЕС, на Египет, Тайланд, Тайван, Южна Корея, Нова Зеландия, Италия, Швеция, Нидерландия и Филипините.
„Това е трагедия за нашите демокрации“, заяви френският президент Еманюел Макрон относно стрелбата. „Франция споделя шока и възмущението на американския народ“, допълни той.
Израелският премиер Бенямин Нетаняху също заяви, че е бил шокиран от стрелбата. Унгарският премиер Виктор Орбан, който се срещна с Тръмп тази седмица, докато беше на посещение в САЩ за срещата на върха на НАТО, заяви, че молитвите му са с бившия президент „в тези мрачни часове“.
Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва нарече стрелбата неприемлива и призова останалите също да я осъдят. „Нападението срещу бившия президент Доналд Тръмп трябва да бъде яростно осъдено от всички защитници на демокрацията и диалога в политиката. Това, което видяхме днес, е неприемливо“, заяви бразилският лидер.
Индийският премиер Нарендра Моди нарече Тръмп приятел и му пожела бързо възстановяване, като допълни: „Силно осъждам инцидента. Насилието няма място в политиката и в демокрациите“.
Опитът за убийство на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп бе осъден от институции и политици и у нас. Дълбоко сме шокирани от yжасяващата атака над бившия президент Доналд Тръмп по време на събитие от кампанията му, се посочва в позиция на българското МВнР в социалната мрежа Х. Изказваме съболезнования за жертвата и пожелаваме пълно възстановяване на ранените при атаката.
"Политическото насилие е неприемливо и несъвместимо с демокрацията", посочват още от външнополитическото ведомство.
Реакция в Х имаше и от държавния глава Румен Радев. "Категорично осъждам опита за убийство на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп. Насилието и омразата заплашват демократичния процес и са неприемливи. Пожелавам бързо възстановяване на президента Тръмп и на ранените. Изразявам съболезнования на народа на САЩ за невинната жертва", написа той.
Опитът за убийство бе осъден и от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов."Осъждам остро опита за покушение над Доналд Тръмп и му желая бързо възстановяване. Насилието няма място в цивилизования и демократичен свят. Всички трябва да си дадем ясна сметка, че езикът на омразата само разделя обществата ни"."В България езикът на омразата между политиците става все по-остър и видим. Разделението между хората е опасно и отдавна предупреждавам, че това няма да доведе до нищо добро. Ето защо още веднъж заявяваме, че разчитаме на политическа зрялост в предстоящата предизборна кампания без език на омразата", написа Борисов във Facebook.