fallback

Ще се повтори ли френският политически модел – президент от една политическа сила с премиер от друга

Французите избраха когото трябва, не когото искаха, коментира Анна Кръстева, професор по политически науки

10:42 | 11.07.24 г.

Част от френския политически модел е т. нар. “съвместно съществуване” на президент от една политическа сила с премиер от друга политическа сила. Това се е случвало три пъти в историята на Франция. Това не е нова практика за държавата. Със сигурност не се очаква да се предложи кандидат на премиер от крайнолявото. Това мнение в предаването “В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria изрази проф. д-р Анна Кръстева.

„Основният въпрос на тези избори беше дали Франция иска крайнодясна партия да е начело на държавата. След края на изборите те останаха на трето място. Това се постига с много специални политически маневри“, коментира тя. 

Според професора по политически науки друг сценарий за управление е “правителство на малцинството”. „Но този вариант е много малко вероятен", прогнозира Анна Кръстева. По думите ѝ друга спекулация е технократско правителство без ярки политически фигури, но тя смята, че за разлика от Италия Франция няма опит в тази насока.

„Вариант, за който се говори в друга посока, е т.нар. “широка коалиция”, посочи проф. Кръстева и отбеляза, че  Франция има такава практика в историята си. Тя напомни, че “политиката е изкуство на невъзможното” и предстои да видим какво решение ще вземе европейската държава в тази сложна следизборна ситуация. Избирателната активност достигна 67%, което само по себе си подсказва за интереса на френското общество към политическия живот на страната, отбеляза тя.

„Спекулациите около вземането на решение за предсрочни избори на Макрон са много напоследък, но според експерти това изобщо не е било прибързано. Ходът му определено беше високорисков, но със сигурност не недообмислен”, коментира проф. Кръстева. Тя анализира драматичните резултати на изборите във Франция и заяви, че “в първия тур винаги французите гласуват за когото харесват, а във втория – за когото трябва“. И въпреки преднината на Марин льо Пен и "Национален сбор" в първия тур от извънредните парламентарни избори, на втория тур настъпи „абсолютен обрат от страна на левицата“.

„Затова изборите бяха спечелени от "Новият национален фронт", който беше създаден за исторически кратко време и успя да преобърне радикално електоралната картина в страната", аргументира се професорът по политически науки. И обясни, че в "крайната левица" има много разновидни играчи.

Тя припомни, че след като мнозинство не спечели никой, лидерът на социалистическата партия каза: “Нека всички да се държим като възрастни, защото никой не спечели мнозинство и трябва да седнем да преговаряме”. "Такъв обрат беше очакван от специалистите заради формата на изборите", подчерта Анна Кръстева.

Какво решение за управление ще се вземе във Франция и има ли много сценарии? Как ще се отрази това на Европа и България като част от нея? Защо унгарският премиер Виктор Орбан начерта геополитическата карта на скептицизма в Европа с два полюса – Русия и Китай?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:42 | 11.07.24 г.
fallback
Още от Свят виж още