България и Румъния са в Шенген, остава само да премахнем проверките по вътрешните (сухопътни) граници. Предвиждам това да стане тази година. Това коментира еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон в Люксембург, където започва двудневното заседание на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
„Белгийският вътрешен министър Анелис Верлинден посочи, че е силно убедена в нуждата в Шенген да няма вътрешни гранични проверки. Сигурността на гражданите трябва да бъде осигурена, необходими са усилени проверки по външните граници“, коментира тя, цитирана от БТА.
Йохансон се надява да има напредък по одобрението за пълното влизане в Шенгенското пространство, каквито са очакванията на София и Букурещ, въпреки съпротивата на Виена.
През декември миналата година Австрия бе единствената страна в ЕС, която не подкрепи цялостно отпадане на граничните проверки по българските и румънските граници.
Белгийският държавен секретар за убежището и миграцията Никол де Мур отбеляза, че в четвъртък започва последното заседание на европейските министри на вътрешните работи и на правосъдието в рамките на председателството на нейната страна на Съвета на ЕС. Тя добави, че министрите ще обсъдят бъдещето на визовата политика на фона на отчетените злоупотреби и изрази очакване да бъде одобрено предложението на Европейската комисия за удължаване на закрилата за украинските бежанци.
От своя страна пред БНР Любомир Кючуков, бивш зам.-министър на външните работи и директор на Института за икономика и международни отношения, коментира, че „новата конфигурация в Европейският парламент и в отделните страни – тази дясна вълна, която залива Европа, ще направи значително по-трудно пълното членство на България в Шенген". „Едва ли може да се очаква позитивно развитие за България и Румъния в скоро време“, допълни още.
Той напомни, че имаше предложения за „Малък Шенген" между България и Румъния и за добавяне към тази конфигурация на Гърция, но е на мнение, че на този етап това не е възможно.
„Това не е осъществимо по няколко причини между България и Румъния, защото условията, при които бяха подписани споразуменията с Австрия за откриване на въздушното и морското пространство на двете страни, вървят точно в обратната посока – затягане на граничния контрол между България и Румъния. А добавяне на Гърция става съвсем невъзможно – тя е страна в Шенген и ако се създаде „мини Шенген“ с участието на Гърция, това би означавало реално България и Румъния да станат членки на Шенген и по суша“, аргументира се Кючуков.
Той обясни, че в сегашната ситуация това може би това има своите позитиви – да поддържа темата жива в Европа, след като с приемането на мигрантския пакт отиде на по-заден план. По думите му българското и румънското членство не са приоритети на редица държави в ЕС.
Любомир Кючуков подчерта, че изборите са отбелязали сериозна промяна на политическите баланси в Европа, която като цяло се придвижи надясно. Според него през последните два месеца се отвориха вратите за сътрудничество между крайната десница и център-дясно и това ще направи по-трудно приемането на общи решения в ЕС.