fallback

Как Европа може да преодолее индустриалното превъзходство на САЩ и Китай

Европа трябва да преосмисли индустриалната си политика, за да не изпадне от състезанието, смятат експерти

00:21 | 11.06.24 г. 9

Европа доста изостава в индустриално отношение спрямо САЩ и Китай, особено отчетливо се вижда в сектора на високите технологии. Изоставането може да бъде наваксано чрез облекчаване на свръхрегулациите, които се наблюдават в много сектори на икономиката и с повече инвестиции в наука и развойна дейност. Това са част от коментарите на експерти, изразени в анкетата на Bloomberg TV Bulgaria на тема „Конкурентна ли е индустриално Европа на САЩ и Китай“?

Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в СУ

„Европа доста изостава от САЩ и Китай. В САЩ и Китай правят страшно много нови технологии, а в Европа се развива много силна фундаментална нота. В някои области има много повече патенти и интелектуална собственост много повече се създава. Тази интелектуална собственост и тези патенти си остават така, те не се реализират, като продукти. Индустрията в Европа не е насочена към масовия потребител, а по-скоро към големи индустриални решения. Сега това, което Китай прави, е да навлиза в тези области и САЩ също се насочват натам, докато Европа, лежаща на стари лаври – изостава.“

Калин Георгиев, финансов анализатор в BenchMark Finance

„Дали в момента ЕС е конкурентен на САЩ или Китай, отговорът по-скоро е не. Това е най-видно, ако погледнем сектора на високите технологии, където е видимо, че Европа изостава, както и от САЩ, така и от Китай. В сферата на високите технологии Европа не разполага с голяма технологична компания от ранга на американските и китайските. Сферата на високите технологии е полето, на което ще се води битката за икономическия трон. Два са начините това изоставане да бъде наваксано – първият е чрез облекчаване на свръхрегулациите, които се наблюдават в много сектори на икономиката, вторият е с повече инвестиции в наука и развойна дейност и повишаването на нивото на образованието на Стария континент, защото именно науката и технологиите са основен движещ фактор, който може да върне Европа отново на челните позиции.“

Преслав Райков, финансов анализатор

„През последните 10 години ЕС не е конкурентоспособен. Политиката на ЕС основно беше насочена към друг фокус, а не към конкуренция с Китай и САЩ, които през последните 10 години направиха изключително ускорение по тази линия и с държавна помощ. Политиката в Китай беше ясна, като редица сектори са доста субсидирани. Но интересното е случващото се в САЩ, които само през последните 5 години приеха, одобриха и вече ефективно вливат в икономиката редица програми, които насърчават конкурентоспособността, които дават преимущество на някои сектори, които дори налагат протекционизъм върху определени сектори от икономиката…

Има около четири държавни програми, които се равняват на около 1,3 трлн. долара, които ще бъдат таргетирано влети в икономиката. Докато Европа и индустриалната ѝ политика в последните години изостана страшно много, което се вижда и от икономическите данни.

Фокусът на Европа може да бъде много по-насочен към индустриалната политика, към това да се насърчат дадени производства, за да могат да бъдат равнопоставени на китайските и щатските. В противен случай съвсем скоро ще изпаднем от състезанието с тях…видяхме какво се случи в соларната индустрия. Ако не искаме това да се случва и в редица други сектори, Европа трябва да преосмисли индустриалната си политика, трябва да бъде малко по-насочена към икономиката, а не толкова към редица по-маловажни, спрямо световното състезание, проблеми, за да може да върви напред и да регистрира икономически ръст.“

Още от коментарите вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:21 | 11.06.24 г.
fallback
Още от Свят виж още