fallback

Може ли в дългосрочен план да има кооперация на производства между САЩ и Китай?

През следващия голям икономически цикъл от 30 до 50 години Индия и Африка могат да бъдат пазарите, в който ще се прилага моделът Китай, посочи Преслав Райков

22:00 | 28.05.24 г. 7

Китай е незаменим фактор в зеления преход с позициите в производството на електромобили, добива на литий и мед, които са в основата на този преход, и доминацията си при соларните панели. Всички тези продукти ще намерят пътя си към световните пазари дори при налагането на мита от САЩ и други държави. Тази прогноза в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи финансовият анализатор Преслав Райков.

"Очаквам САЩ съвсем скоро да осъзнаят, че налагането на все повече и повече мита и протекционизъм не би им помогнало в дългосрочен мащаб. Това индикира една неподготвеност краткосрочно, но мисля, че ясно осъзнават, че в дългосрочен план само кооперацията и състезанието с Китай може да ги измъкне от тази ситуация, защото Китай обслужва целия свят", смята Райков.

Според него, ако Тръмп се завърне в Белия дом, не може да се очаква някаква промяна в отношението срещу Китай. „Ще има продължение на политиките на администрацията на Байдън, може да се очаква и засилен натиск за реформация на Световната търговска организация“, посочи финансовият анализатор.

Той предположи, че Тръмп би продължил по този краткосрочен път, докато се намери генералният ход да САЩ да бъде конкурентен на Китай.

Райков посочи, че налагането на мита за китайски стоки е индикация, че икономическият модел, на който САЩ разчитаха, се сблъска с реалността, че няма какво да движи икономиката.

„През последните 30 години САЩ зависеха от много засилена външна търговия, силна външна политика, изнасяне на производства в чужбина и използване на благата от това. Тази вяра в свободния пазар се оказа ограничена до момента, в който САЩ престанаха да печелят от него“, е мнението на експерта. – САЩ ясно осъзнаха проблема си – имат конкурент, към когото в момента не могат да отговорят с адекватна конкуренция.“

По думите на финансовия анализатор в момента САЩ нямат с какво да отговорят и краткосрочно, и средносрочно, опитват се да блокират своя конкурент, „докато си съберат силите и мислите и отговорят адекватно“.

„Не се съмнявам, че ще се случи – доказало се е назад във времето, че адекватна конкуренция, която движи всички напред, ще се появи, прогнозира Преслав Райков и припомни, че голямата зависимост на САЩ от Китай беше видима още преди десет години. – Но никой не започна да действа преди Доналд Тръмп, като под неговото управление Вашингтон започна да налага мита върху земеделски продукти като соя и базови суровини като алуминий и стомана, след което сега премина към готови стоки и услуги.“

Той отбеляза, че всякаква реиндустриализация на САЩ ще бъде затруднена от ниската база на производство. И даде пример – САЩ произвеждат стомана колкото Исландия, липсват и кадри, а съвременните американци не искат да работят в индустрията и ще трябва да отворят трудовия си пазар за повече миграция и чужденци, които да работят в сектора.

„Възможно е да се прибегне и към смяна на модела за производство в Китай към производства в Индия или страни от Африка, коментира Райков. И добави, че Индия и Африка са двата скрити коза, които през следващия голям икономически цикъл от 30 до 50 години могат да бъдат пазарите, в който да видим прилагането на модела Китай. – Дори самият Китай започва да прилага това нещо към Африка и изнася доста от своите най-базови и тежки производства към Индия и Африка, защото иска неговото население да бъде въвлечено в по-високо производство и да потребява само продуктите.“

Какво означава в глобален план търговският сблъсък между САЩ и Китай и ще спечелят ли потребителите от него? Ще продължи ли икономиката на САЩ да е зависима от производство навън? Ще успее ли да навакса САЩ със собствени  електромобили и соларни панели? Какво означава демографската криза за икономическото бъдеще на Китай? Как САЩ пострадаха от предишните си мита срещу Китай може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:52 | 28.05.24 г.
fallback
Още от Свят виж още