Най-големият експеримент с термоядрена енергия е напът да бъде съживен, но без един от най-важните си членове – Великобритания обяви финансиране за конкурентен проект, който ще се опита да възпроизведе процеса по създаване на енергия в Слънцето, но на Земята, съобщава Bloomberg.
Докато Международният термоядрен експериментален реактор (International Thermonuclear Experimental Reactor – ITER) преразглежда бюджета и графика на строителството, Лондон обяви, че приготвя 600 млн. паунда (749 млн. долара) за привличане на инвеститори, готови да построят конкурентен прототип. Членството на Великобритания в проекта ITER изтече по-рано тази година, след като страната напусна Европейската общност за атомна енергия и така и не бе намерено компромисно решение.
Макар че неофициалните преговори за сътрудничество с Великобритания продължават, говорителят на ITER Лабан Кобленц заяви, че евентуално предложение ще трябва да бъде договорено между оставащите членове на проекта: Китай, Европейския съюз, Индия, Япония, Русия и Южна Корея. „Нищо не е било предложено“, заяви той.
Първоначално ITER трябваше да струва около 5 млрд. долара и тестовете в него да започнат през 2020 г. Бюджетът обаче се разрасна до 22 млрд. долара и няма дата за започване на изпитанията. Изключително сложната машина се сглобява в Южна Франция от милиони различни отделни части, набавени от всички краища на света, като дори и най-дребните неточности могат да предизвикат месеци и дори години забавяне на работния процес.
Великобритания беше един от оригиналните членове на проекта за ITER и ключов източник на научни кадри и данни. От проекта за Съвместния европейски токамак (Joint European Torus) в Оксфорд се ползва информация и се привличат учени, запознати с процесите в термоядрените реактори. Британската компания John Wood Group Plc пък спечели през 2016 г. договор за 193 млн. долара за управлението на строителните дейности на ITER.
И макар тези поръчки вече да не са достъпни за британските компании, правителството на премиера Риши Сунак остава фокусирано върху ядрените технологии.
„През следващите две седмици ще започнем търсенето на индустриални партньори за инженерна и строителна дейност“, коментира Пол Метвен, главен изпълнителен директор на UK Industrial Fusion Solutions Ltd., компанията, назначена за надзора на строителството на новия проект. „Ще развием индустрия, която да може да доставя термоядрена енергия за търговски цели за десетилетия напред“, допълни той.
Забавянето на ITER означава, че проектът може да изостане от компаниите с частно финансиране като Commonwealth Fusion Systems LLC и Tokamak Energy Ltd., които използват по-малки версии на същия реактор и се очаква да започнат тестове на прототипите си през това десетилетие.
Термоядреният синтез, който се извършва в Слънцето, на теория би могъл да генерира неограничено количество енергия.