Идеята на исторически високия резултат, с който Владимир Путин спечели президентските избори в Русия, е да покаже, че войната в Украйна не е авантюра на Кремъл, а масово одобряван акт от руското население и Путин е само изразител на тези настроения. Това коментира Пламен Димитров от Българското геополитическо общество, в предаването "В развитие" Bloomberg TV Bulgaria.
Владимир Путин спечели президентските избори в Русия с исторически резултат - 87%. Досега никой след разпадането на Съветския съюз не е получавал толкова много гласове, коментира анализаторът.
„Путин превърна президентските избори в референдум за неговата война в Украйна“, допълни гостът. И припомни, че на предишните избори през 2018 г. Путин спечели с над 70%, на предходните спечели с над 60%. "Вероятно през 2030 година ще видим резултат от над 90%“, допусна анализаторът.
По думите му Русия ще става все по-недемократична държава. Димитров припочни, че на проведените сега президентски избори, за разлика от предишните, не бяха допуснати опозиционни кандидати, а само такива, които са "един декор в политическия театър", в който сюжетът е предварително начертан. Избирателният орган в страната не е допуснал кандидати, които потенциално могат да съберат протестен вот.
Гостът очаква след този президентски вот да видим затягане на политиките в страната.
"Политическата борба в Русия ще се свежда до това кой от приближените на Путин му е по-близък. Вече няма борба между управляващи и опозиция в страната, тъй като е опасно за свободата и живота на хората да бъдат опозиция. Най-вероятно опозицията ще си остане в чужбина или тези опозиционери, които са останали в Русия, ще трябва да преминат във вътрешна опозиция, да търсят пасивни форми на опозиция и да не я декларират, тъй като става опасно да бъде декларирана опозиционна позиция. Всеки, който каже, че войната е грешка, може да попадне в затвора. Вътре в страната не очаквам сериозни опозиционни изяви. Не виждам вътрешна опозиция. Доста хора, които не са съгласни с Путин, емигрираха….не само политически активните, а за хора, които смятат, че за тях е неуютно да живеят в тази Русия, която сега съществува“, уточни събеседникът.
Очаква се сега да бъдат предприети непопулярни икономически решения като повишаване на данъците, тъй като Путин ще има нужда от средства, за да поддържа войната си. Гостът обясни, че с течение на времето ще става все по-трудно да се набавят тези средства.
Димитров коментира и позицията на Запада.
„Западът обявява, че тези избори са фиктивни, меко казано не са демократични. Това са избори, в които няма избор. Въпросът е дали на официално ниво ЕС и евентуално САЩ ще обявяват, че не признават Путин за легитимен президент на Русия, защото той не е излъчен по легитимен начин на тези избори. Това е доста крайна мярка, засега не виждаме изявления в тази насока нито от Брюксел, нито от Вашингтон. Едно евентуално непризнаване на легитимността на Путин би означавало, че той не би могъл да преговаря за мир в Украйна със западните държави. Но според мен той и сега не може да го направи най-малкото, защото има заповед за арест от хагския трибунал и легитимността му е доста съмнителна в очите на западните лидери. Това би било един допълнителен щрих за изолацията на Русия“, посочи Пламен Димитров,
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.