Водният ресурс е един от най-уязвимите на планетата. Трансграничните води са спорни територии – за това кой и как да ползва горно и долно течение на реката. Напоследък дори се говори за потенциални войни във връзка с водата. Този коментар в предаването „Футуризъм“ на Bloomberg TV Bulgaria направи проф. Емил Бурназки, хидролог от Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН.
Експертът даде пример с Турция и големия язовир на река Ефрат, който отнема част от водите ѝ, след което реката преминава през Сирия и Ирак. „Аналогичен пример е река Нил и големият язовир, който в Етиопия успяха да построят, и в момента се договарят с Египет за разпределянето и използването на тези води“, добави ученият.
Проф. Бурназки напомни, че на гръцката територия на река Места, която тече от България, са построени язовири за електропроизводство и гръцката страна е заинтересована от доставяне на цялата вода от реката за нуждите на Гърция. „Същевременно водата на река Места е ценна и за България, защото е високопланинска“, посочи той.
Според него един от подходите за справяне с проблема за недостиг на вода е хората да осъзнаят, че трябва да започнат да икономисват, но и да направят среда, която да поема и задържа вода, а реките да възстановят меандрите си, защото голяма част от тях са канализирани.
Проф. Бурназки смята, че възстановяването на влажните зони също е от ключово значение, тъй като те могат да филтрират, да задържат и да пречистват вода. Друг подход, по думите му, е търсенето на ресурси чрез обезсоляване на морска вода. Ученият съобщи за опита на Израел и други страни, които са разработили технологии за това, но в момента процесът е доста енергоемък и скъп.
За това как светът може да реши проблема с недостига на вода експертът изтъкна, че науката проучва мониторинга на водата, събира данни, след което се правят модели, за да се оцени и анализира водният ресурс, и да се предскаже водният баланс. „У нас на река Арда вече има система за ранно предупреждение, която в реално време показва къде ще има силни валежи или наводнения“, съобщи ученият.
Кои са факторите, които оказват влияние върху недостига на вода? По какъв начин човешката дейност влияе на климата и природните ресурси? Какви са възможностите за партньорство при ползване на водите?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Футуризъм" може да гледате тук.