2023 г. се оказа по-добра от очакваното, но същевременно с това ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) беше по-нисък отколкото през 2022 г. Камшичният удар от много високи лихви и грантовете от държавата показа един огромен ръст на фалитите на компаниите по света. Нещо, което запомнихме за изминалата година, са рекордните фалити. В САЩ са на рекордни нива от 2010 г., а в Европа от 2015 г. Този анализ в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria направи Пламен Димитров, управител на Кофас България.
„За България 2023 г. беше по-лоша от очакваното и тя не беше двигателя на Централна и Източна Европа, където Кофас счита, че първенец се очертава Румъния. Там се очаква ръст на БВП от около 4%, докато в България е над два пъти по-нисък“, пресметна той.
Според Димитров, евтините пари на Covid заедно с парите от държавата „сформираха компании, които на пръв поглед са много красиви“, но са зависими от държавни грантове и от ниски лихви до такава степен, че собствениците им разглеждат привлечения капитал като част от собствения капитал.
„Това обаче не е дългосрочно – моментът, в който лихвите се вдигнат, тези компании вече изглеждат по-различен начин. Голяма част от фалитите се случиха поради тези причини“, коментира Пламен Димитров.
По отношение на перспективите пред глобалната икономика, според прогнозите на Кофас, 2024 г. ще бъде с по-нисък ръст (2,2%) в световен мащаб от 2023 г. и той ще бъде воден предимно от развиващите се икономики в Югоизточна Азия. „Китай върви с изпреварващи темпове, но считаме, че няма да се развие с процента на БВП колкото беше през 2023 г. и ще бъде със забавено развитие през тази година“, прогнозира Димитров.
Той напомни, че тази година, в която ще се проведат много избори, от гледна точка на бизнеса това носи несигурност. И за пример даде Европа, в която се вижда ясно движение, включително и на държавно ниво, с преместване надясно. По думите му това променя настроенията в определени общества, а рефлектира и върху бизнеса.
„За да се подготвят българските бизнеси за несигурната среда, трябва да използват услуги на професионалисти, които да изчисляват рисковете от несъстоятелност от техните контрагенти в България и по света, и от политическите сътресения, докато се съсредоточават върху бизнеса си и доставките, препоръча Пламен Димитров. – Икономиката не е пред срутване, но не се движи с темповете, които ни се иска.“
Кои сектори в България са с най-голям риск и от естествени фалити, и от измами? Защо при прокарване на политиката към озеленяване на световната икономика германските компании са в по-неизгодна позиция, отколкото тези в САЩ и Китай? Колко ще са пониженията на лихвите от централните банки?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.