fallback

Ивайло Иванов: Няма никакво съмнение, че Западът може да надвие Русия и съюзниците ѝ

Как трябва да се гарантира сигурността на Европа, коментира анализаторът от Съюз на офицерите от резерва "Атлантик"

10:15 | 08.02.24 г. 8

Няма никакво съмнение, че Западът може да надвие Русия и нейните съюзници, защото съвкупният БВП на държавите, които подкрепят Украйна в този военен конфликт, е приблизително 50 трлн. долара. От другата страна седят Русия, Северна Корея, Иран и Китай, като китайският БВП, който единствено може да повлияе съществено, е по-малко от 20 трлн. долара. Икономическият капацитет го имаме. За съжаление, това не се претворява на бойното поле, коментира в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria Ивайло Иванов, експерт по международни отношения, европейска и евроатлантическа сигурност, анализатор от Съюз на офицерите от резерва "Атлантик".

“Няма политическа воля, а няма такава, понеже на европейските общества не им се воюва. Но когато сме изправени пред подобни милитаристични, агресивни режими, опитите с декларации и благи думи да им се противопоставим няма как да се случат. Тези режими разбират само ако се демонстрира сила. Само тогава те взимат на сериозно нашите позиции”, смята той.

Ивайло Иванов е на мнение, че има страх в европейските лидери, че пренасочването на малко повече средства в сферата на отбраната ще повлияе върху стандарта на живот на европейските граждани. Той обаче, е категоричен, че винаги трябва да се гарантира сигурността.

Що се отнася до военния капацитет на Запада и на Русия, експертът коментира, че “милитаристични режими, в какъвто на практика се превърна Русия, винаги са инвестирали огромна част от обществения ресурс във военната сфера”. По думите му, в същото време, особено в Европа, са отделяни много по-малко средства за отбрана. Той отбеляза, че дори се забрави идеята за отбрана в класическия смисъл на думата. „Голяма част от въоръжените сили на страните в Европа и военната индустрия бяха сведени до минимум. Оказа се, че в такива елементарни неща, каквито на пръв поглед изглеждат боеприпасите, Европа всъщност е свила производството до абсолютния минимум“, даде пример Иванов.

Военният експерт очаква, че 2024 година ще бъде критична по отношение на военната помощ, която може да се окаже на Украйна, но смята, че от 2025 година инвестициите, които се правят сега, ще дадат резултат.

На въпроса дали Украйна може да спечели тази война Иванов е убеден, че това ще се случи, стига тя да получи нужната подкрепа.

Той обаче предупреди, че нивото на ядрена заплаха в момента е най-високото от Кубинската ракетна криза насам, затова се надява, че Европа ще инвестира в отбрана, за да осигури геополитическото си бъдеще.

„Но да се мисли, че с предаването на част от територията на Украйна на Русия, ще се сложи край на военния конфликт и на военната опасност за Европа, и в частност на България, е дълбоко заблуждение“, категоричен е Ивайло Иванов, защото, по думите му, Европа ще покаже, че е готова да отстъпи пред военна сила.

Според него при капитулиране (на практика) пред руските искания Европа ще стане жертва на собственото си желание да постигне мир, но ще се окаже изолирана в някаква степен в системата на международните отношения.

Ивайло Иванов предупреди и за ефекта от огромна бежанска вълна от Украйна, „защото според това, което се случва на окупираните територии, едва ли много украински граждани ще искат да останат да живеят под руско управление”.

Реална ли е заплахата от военен конфликт с Русия след предупрежденията на военни и политически лидери през последния месец, че страните трябва да имат психологическа  готовност за това? Какво означават за развоя на войната в Украйна споровете между украинския президент и генералния щаб на армията? Защо България изостана от процесаа на въоръжаване и осигуряване на отбранителни способности?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:15 | 08.02.24 г.
fallback
Още от Свят виж още