Полският министър на културата реши да постави държавната телевизия, радио и информационна агенция в състояние на ликвидация, съобщи той в сряда, задълбочавайки спор за бъдещето на обществените медии след голямата промяна в управлението, предава Ройтерс.
Проевропейското коалиционно правителство начело с Доналд Туск пое управлението в Полша този месец и започна реформиране на държавните медии, които според критиците са се превърнали в оръдия на пропаганда при 8-годишното управление на националистическата партия „Право и справедливост“.
Промените предизвикаха силното противопоставяне на „Право и справедливост“, която твърди, че новото правителство заобикаля нормалната парламентарна процедура за задействането им.
Ходът в сряда следва решение на президента Анджей Дуда, съюзник на „Право и справедливост“, който наложи вето на предложенията за отпускането на субсидии за обществените медии.
„Заради решението на президента на република Полша да замрази финансирането на държавните медии, аз реших да поставя в ликвидация компаниите Telewizja Polska, Polskie Radio и Polska Agencja Prasowa“, заяви Бартоломей Шенкевич в публикация в социалната мрежа Х.
„В сегашното положение това действие ще гарантира продължаването на дейността на тези компании, ще помогне за осъществяването на необходимото преструктуриране и ще предотврати съкращения на служители в споменатите компании“, допълни той.
Шенкевич заяви, че състоянието на ликвидация може да бъде оттеглено по всяко време от собственика на компаниите, а именно държавата.
По-рано през декември новото правителство спря излъчването на информационния канал TVP и освободи ръководители на държавни медии, като съобщи, че целта е да възстанови тяхната безпристрастност.
Медийни анализатори и активисти за свобода на словото твърдят, че при управлението на „Право и справедливост“ TVP не е действала като неутралния доставчик на новини, който би трябвало да бъде съгласно устава ѝ, а се е изявявала като говорител на правителството.
Но „Право и справедливост“ заяви, че промените на новото правителство вредят на плурализма в медиите с отстраняването на консервативни гласове и че начинът, по който са били задействани промените – без внесен в парламента законопроект, е незаконен. Правителството на Туск отхвърля тези твърдения.
В събота Дуда заяви, че налага вето на законопроекта, който предвиждаше финансиране в размер на 3 млрд. злоти (771 млн. долара) за обществените медии, заради действията на правителството към тях.
Ръководителят на канцеларията на Дуда обвини в сряда Шенкевич, че се държи като „типичен агресор“.
„Това е доказателство за пълното безсилие на властите, които не намериха законен начин да променят ръководствата в тези компании“, написа Марчин Масталерек в Х.
Във вторник орган, доминиран от „Право и справедливост“, определи нов ръководител на телевизията, въпреки че сегашното правителство назначи друг човек на поста.