Хавиер Милей разтърсва политическия пейзаж в Аржентина. Ултралибералният и антисистемен икономист спечели първичните президентски избори на 13 август тази година, две години след стремителното му връхлитане на политическата арена и избирането му за депутат от град Буенос Айрес от редиците на крайнодясната партия "Свободата напредва". "Хавиер Милей извлича полза от вота на гнева и разочарованието, особено на младите хора", анализира Лара Гойбуру, политолог от университета на Буенос Айрес.
Милей е роден в аржентинската столица през 1970 година в семейството на майка домакиня и баща, управляващ транспортна компания, в което не са липсвали насилие и вербален тормоз. Той се запалва по футбола и рок музиката: свири в група, която изпълнява кавъри на Rolling Stones. На по-късен етап в живота си се увлича по икономиката и се дипломира в частния университет в Белграно, който не е от най-престижните в страната. Хавиер Милей се сдобива с титлата професор, провежда конференции и написва няколко статии.
През 2016 година е поканен в телевизионна програма и от този момент нататък се превръща в любимец на токшоутата, припомня френският вестник Le Monde. Със своето сако на райета, проницателни ледено сини очи, които се впиват в събеседника и аудиторията и изкусно разрошена коса, Милей крещи и обижда журналистите, които го интервюират.
След като спечели изненадващо за мнозина първичните избори (в латиноамериканската страна всички партии провеждат едновременно първични избори и избирателите са задължени да гласуват), Хавиер Милей сега е кандидатът, който е начело в социологическите проучвания за президентските избори на 22 октомври, когато ще бъде избран приемникът на сегашния перонистки лидер Алберто Фернандес.
"Всички говорят за Милей", пише аржентинският журналист Мартин Капарос в колона във в. "Паис". "За мен обаче най-трудният за преглъщане аспект не е самият той, а фактът, че съм част от страна, в която една трета от хората – може би дори половината – е готова да даде властта на един непознат. Най-ужасното нещо не е самият кандидат, а гласуващите: от 8 до 10 милиона аржентинци го подкрепят".
"Не знам кои са тези мои сънародници, които биха избрали Милей на първия тур на изборите на 22 октомври", добави той. "Разбирам обаче, че имат правото да са уморени и отчаяни заради бедността и социалната несправедливост, макар че не разбирам как не могат да си представят по-добри решения". "Разбирам също, че политиците и изкривената им демокрация са ги разочаровали дълбоко, но не разбирам как могат да вярват на човек, който говори с мъртвото си куче, предлага продажбата на органи и оръжия, тъй като пазарът командва, и се разхожда с резачка, е най-добрата опция или дори единствената, за която могат да помислят. Те искат да разрушат всичко, без дори да се запитат как да го възстановят", изразява разочарованието и недоумението си аржентинският журналист.
"Бащите и дядовците ни са гласували за перонизма преди 20-30 години, но страната си остава същата", оправдава избора си да подкрепи Милей 20-годишната студентка Каролина Карабахал. "Има емоционална привързаност към надеждата, която те са загубили, но няма рационална привързаност към подкрепяните от тях предложения. Загубеното е загубено, да опитаме нещо ново, след като другите се провалиха", призовава Карлос Фара, независим политически анализатор.
Милей е категоричен климатичен скептик, отявлен противник на легалния аборт, одобрен през 2020 година в Аржентина, и на сексуалното образование в училищата, иска да доларизира икономиката и обещава твърда ръка в борбата с организираната престъпност, пише италианското издание Internazionale. Той демонстрира близостта си с бившите президенти на САЩ Доналд Тръмп и на Бразилия Жаир Болсонаро. Ултралибералният икономист обвинява предишните аржентински правителства, най-вече това на перониста Алберто Фернандес и на бившия президент от десницата Маурисио Макри за приетите икономически политики, които са влошили кризата в страната.
"Някои хора ме наричат луд, но лудият в крайна сметка има право за всичко. Аржентина отново ще стане либерална", заяви антисистемният политик пред списание "Икономист". Подходът на Милей е радикален, той гласува против сключеното от правителството споразумение с Международния валутен фонд през 2022 година за рефинансиране на заема от 44 милиарда долара, първоначално получени през 2018 година. Според новото споразумение Аржентина трябва да съкрати до края на годината бюджетния си дефицит до 1,9 на сто от брутния вътрешен продукт спрямо 2,3 на сто през 2022 година. Милей описва условията в споразумението като "невероятно меки".
Бедността е централна тема в предизборната кампания на Милей: понастоящем почти 10 на сто от населението в страната e бедно и няма пари да си купи хранителни стоки и да си плати наема. Инфлацията през август достигна рекордните 124,4 на сто на годишна основа и обществените кухни не смогват да раздадат храна на всички нуждаещи се.
Очевидно тази драматична ситуация засилва недоволството и гнева на аржентинците, според които кандидатът на крайната десница е единствената възможна надежда за излизане от икономическата криза, която от десетилетия засяга латиноамериканската страна. Една циклична криза, изходът от която не се вижда.
Дали Милей е новата, различна фигура, която ще промени политическата и икономическа конюнктура в Аржентина, предстои да видим в случай на изборна победа. Милиони аржентинци се надяват реалността да не ги отрезви и да не им се налага отново да повтарят прословутия цитат от Дантевия "Ад" – "надежда всяка тука оставете“, тъй като това би било пагубно за бъдещето на страната.
/БТА/