fallback

Л. Кючуков: Напрежението в Газа е плод на битката за глобално лидерство между САЩ и Китай

Очаква се продължаваща ескалация на конфликтите в Близкия изток, смята анализаторът

17:00 | 09.10.23 г. 1

В геополитически план напрежението в Ивицата Газа е отражение на борбата за глобално лидерство между Съединените щати и Китай, включително и в такава богата на енергоресурси зона и с ключово стратегическо транспортно и логистично значение, каквато е Близкият изток. Това коментира Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите му, ако има нещо, по което и двете страни в този конфликт си приличат, то е пълното неуважение към съдбата на цивилното население. "Това, което може да се очаква, е краткотраен, но много кървав конфликт. Това не е път за решаване на конфликта по мирен начин и няма да доведе до интензифициране на мирния процес", категоричен е събеседникът.

"Това, което можем да очакваме, след като вече не са намесени само два външни фактора, две чуждестранни сили, а "има много повече фактори, включително регионални", е продължаваща ескалация на конфликтите в Близкия изток", посочи анализаторът.

Той отбеляза, че конфликтът между палестинци и израелци има дълга история, но в момента това, което отговаря на въпроса "защо именно сега се случва тази ескалация", е от една страна в полето на израелско-палестинските отношения. "Има много сериозно усложняване, особено с палестинците в Ивицата Газа". "Това е интересен момент. Двете палестински общности - в Газа и в Западния бряг - имат доста различно отношение и поведение, включително и в момента. Боеве се водят в Газа, Западния бряг изобщо не е засегнат към момента", посочи събеседникът. 

"Това усложняване произлиза от случилото се през април в джамията Ал-Акса, където израелската полиция влезе, арестува голям брой палестинци и доведе до голямо напрежение. Неслучайно и самата акция, която сега Хамас започва, се нарича "Потопът на Ал-Акса", което е пряка отпратка към това. Втората причина е геополитическа и е свързана с преговорите, които се водят в момента под егидата на САЩ между Саудитска Арабия и Израел за установяване на дипломатически отношения между двете държави", поясни анализаторът.

Тези преговори в момента са под сериозен риск, категоричен е Кючуков. "Провалът им, според мен, беше една от основните цели на тази атака. Тя е подкрепяна от Иран. Доколко е подклаждана е трудно да се каже в момента. Има много информация, че подготовката е протичала и с участието на ирански военни, но тук нещата са по-сложни и по-дълбоки", каза гостът в предаването.

"Действията на САЩ в момента са отговор на това, което се случи преди няколко месеца с помощта на Китай - установиха се дипломатически отношения между Иран и Саудитска Арабия, което се считаше за немислимо до скоро, защото това са двата ислямски регионални фактора в Близкия Изток, които освен че с е борят за своето влияние в региона, се опитват да се утвърдят и като лидери на исляма, противопоставяйки шиитското влияние - от страна на Иран и сунитското - от страна на Саудитска Арабия. Така че Съединените щати отговориха на това действие на Китай със свое действие", каза анализаторът.

Имаше и още един американски отговор. Това беше големият проект за мега логистичната структура, която да свързва Индия с Европа през Саудитска Арабия и Израел, която пък е отговор на китайската идея "Един пояс - един път", добави гостът. 

Как ще се подреди геополитическата картина? На какво ще станем свидетели и ще може ли да се говори за решаване по мирен начин на този конфликт? Каква бе реакцията на Европа и как да тълкуваме стратегията "осъждане-въздържане"? Има ли Израел ресурс "без всякакво колебание много бързо и по много репресивен начин да се намеси там, където сметне за необходимо"? Можем ли да говорим за "провал на Мосад", защото не е получена навременна информация за атаката? 

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:00 | 09.10.23 г.
fallback
Още от Свят виж още