Севернокорейският лидер Ким Чен Ун посети руски завод, който произвежда бойни самолети, като междувременно САЩ предупредиха, че той е на посещение, което може да подкрепи инвазията на Кремъл срещу Украйна.
Ким пристигна в източния руски град Комсомолск на Амур в петък, за да види съоръжение, което произвежда високотехнологични изтребители и други самолети. Показани са му самолети, включително Су-35, както и боен стелт изтребител Су-57, информира руски правителствен канал в Telegram.
Военновъздушните сили на Северна Корея се състоят предимно от остарели самолети и не се смятат за голяма заплаха за по-съвременното военно оборудване в региона, управлявано от САЩ, Япония и Южна Корея.
Сред нейните най-способни бойни самолети изпъкват няколко изтребителя МиГ-29, закупени от Съветския съюз в края на 80-те години на миналия век, става ясно от доклад на Агенцията за отбранително разузнаване на САЩ. „Въздушните сили също поддържат голям флот от самолети Антонов Ан-2, произведени за първи път през 40-те години на миналия век, които са едномоторни биплани с 10 пътници“, добавя още докладът.
Руският президент Владимир Путин прие поканата на Ким да посети Северна Корея, след като двамата се срещнаха в сряда в космодрума „Восточний" в района на Амур за първата си среща на върха от четири години насам. Не е определена дата за посещение, което би било първото на Путин от 2000 г., когато се срещна с Ким Чен Ир, бащата на настоящия лидер.
Посещението в космическото съоръжение подчерта някои от точките, които може да присъстват в списъка с желания на Ким Чен Ун в замяна на доставка на боеприпаси за Русия. Пхенян не успя два пъти тази година да разположи шпионски сателит и може да търси помощ от Москва за извеждането му в орбита. Ким може също така да търси технология, която да помогне на ядрените бойни глави на неговия режим да оцелеят при топлината от повторното им влизане в атмосферата.
Путин казва, че Северна Корея се интересува от руски космически ракети и страната му потенциално би била готова да ѝ помогне да изгради сателити, съобщава РИА Новости.
„Това, което виждаме в момента, е, че Русия е в доста отчаяно състояние и търси подкрепа от Северна Корея, когато става дума за боеприпаси“, изтъква говорителят на Пентагона Сабрина Сингх пред журналисти.
Тя добави, че въпреки че не е обявено официално споразумение за оръжия, това е нещо, което САЩ очакват. „Предоставянето на какъвто и да е вид оръжие на Русия отново би нарушило резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, за които самата Русия гласува“, допълва Сингх.
От месеци САЩ обвиняват Ким в предоставяне на оръжие и муниции в помощ на войната военните действия на руснаците в Украйна, включително изпращане на снаряди и ракети. Въпреки че САЩ заявиха, че оръжията няма вероятност да променят ситуацията на бойното поле, те могат да помогнат при бомбардирането на Украйна от страна на Русия, докато продажбите могат да осигурят на Северна Корея нов поток от приходи за икономика, изолирана от голяма част от световната търговия.
Следваща спирка
Очаква се Ким да посети Владивосток в събота, за да инспектира Тихоокеанския флот на Русия и да се срещне с военни служители, съобщи южнокорейската информационна агенция Yonhap. След това той вероятно ще се върне у дома.
Преди пътуването New York Times съобщи, че Ким може да търси помощ за изграждането на ядрена подводница. Преди да замине за Москва, той присъства на церемонията по пускането това, което Северна Корея обяви за своята първа подводница за „тактическа ядрена атака“, която според експерти има дизелово-електрическа енергийна система.
Южнокорейските военни изразиха съмнения относно възможностите на кораба. Северна Корея има един от най-големите подводни флоти в света, но повечето от нейните машини са малки, стари и сравнително шумни.
Въпреки че Пхенян и Москва отхвърлиха обвиненията на САЩ за трансфер на оръжие, Северна Корея разполага с едни от най-големите запаси от артилерия и неуправляеми ракети, които биха могли да бъдат включени към оръжията от съветската ера, които Русия използва, за да бомбардира Украйна.
Търсенето на военна помощ от Северна Корея би означавало обрат за двете държави. В миналото Съветският съюз е най-големият поддръжник на Пхенян, която е създадена преди 75 години, снабдявайки я с оръжия, които са от съществено значение за нахлуването ѝ в Южна Корея в началото на Корейската война от 1950-1953 г.