Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че войските на страната му, които извършват контранастъпление срещу руските окупационни сили, са напреднали на южния фронт през изминалата седмица, а в същото време са успели да се придвижат и близо до Бахмут на изток, предава Ройтерс.
Последното съобщение на Зеленски за състоянието на тримесечното контранастъпление изглежда потвърждава оценките на други официални представители за напредък, макар и скромен, в източна и южна посока.
„През последните седем дни постигнахме напредък в Твария (южен) сектор“, каза Зеленски във вечерното си видеообръщение. „Има придвижване в сектора на Бахмут. Да, има придвижване“, допълни той.
Зеленски заяви, че украинските сили удържат позициите си на други фронтове на изток – Авдиевка и Маринка близо до фокуса на основните нападения на Русия, и Лиман и Купянск, които също са обект на опитите на Русия да напредне на север.
Ръководителят на местната военна администрация съобщи, че близо до Авдиевка украинските сили са се възползвали от това, че руските сили са насочени върху един сектор, напреднали са и са завзели част от село Опитне южно от града.
„Според мен това е много важно“, каза Виталий Барабаш по националната телевизия. „Честно казано, врагът донякъде пренебрегна южното направление“, допълни той.
Барабаш определи настъплението като „гръмотевична щурмова операция“ и заяви, че в селището се водят боеве. От месеци Авдиевка, където има голям завод за кокс, е подложена на почти постоянни руски атаки.
Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна съобщи за успехи близо до Бахмут, където близо една година се водиха битки, докато градът не беше превзет от руските войски през май.
Във вечерния си доклад Генералният щаб отчете „частичен успех в резултат на щурмови операции“ близо до Клишчиевка, село, разположено на възвишения южно от Бахмут и разглеждано като ключово за превземането на града.
В доклада е отбелязан и успех близо до Роботине, селище, превзето от Украйна в края на миналия месец, като част от придвижването на юг през контролираните от Русия области към Азовско море.
Зеленски и други официални представители заявиха, че контраофанзивата изисква време и отхвърлиха критиките в западните медии, че тя се развива твърде бавно заради тактически грешки като разполагане на войски на погрешни места.
В интервю за Economist, публикувано в неделя, Зеленски заяви, че постигането на стабилен напредък е от съществено значение за поддържането на бойния дух.
„Сега имаме придвижване, това е важно“, е цитиран да казва украинският президент. Той предположи, че може би предстои голям пробив. „Ако ги притиснем от юг, те ще избягат“, допълни украинският президент.
Времето за контранастъпление изтича
Междувременно най-високопоставеният американски генерал Марк Мили предупреди, че Украйна има само шест седмици, преди промяната на времето да навреди на контранастъплението ѝ, въпреки че Киев даде да се разбере, че може да води боеве и през зимата.
„Все още има разумно оставащо време за водене на боеве, около 30-45 дни“, каза Мили, председател на комитета на Обединените началник-щабове на САЩ пред BBC в неделя. След това калта и дъждът вероятно ще се отразят на възможностите за маневриране на бойното поле, допълни той.
В унисон с оптимистичните послания от представители на администрацията на президента Джо Байдън напоследък Мили заяви, че контранастъплението е постигнало „много стабилен напредък“ след началото му през юни.
„Украинците не са приключили с контранастъплението, тази битка не е свършила и те не са завършили бойната част от това, което се опитват да постигнат. Твърде рано е да се каже как ще свърши всичко“, каза Мили.
Сравнения с първата голяма контраофанзива на Украйна през 2022 г. също показват, че е възможна по-дълга времева рамка за водене на сражения.
Руските сили бяха изтласкани източно от Харковска област точно преди една година, а кулминацията беше повторното завземане на град Лиман от украинските сили около 30 септември.
Контранастъплението на украинските сили на юг тогава продължи още шест седмици и приключи едва около 10 ноември с освобождаването на Херсон.
Сред поддръжниците на Киев има опасения, че спиране на офанзивните операции през зимата само ще даде възможност на Русия допълнително да укрепи отбраната си.