Бюджетът на Русия се върна обратно към излишък миналия месец, тъй като правителството намали разходите, а скокът в приходите, различни от търговията с петрол, компенсира спада в приходите от енергия, пише Bloomberg.
Излишъкът през август достигна почти 456 млрд. рубли (4,7 млрд. долара), показват изчисления на Bloomberg, базирани на данни на Министерството на финансите, публикувани в петък. Няколко часа по-рано, по време на телевизионно интервю, премиерът на страната Михаил Мишустин определи последния излишък в размер на 230 млрд. рубли.
Руският държавен бюджет остава под натиск от финансовото източване във връзка с продължаващата войната в Украйна. Все пак фискалното представяне през август помогна за свиването на дефицита през първите осем месеца до 2,4 трлн. рубли, или 1,5% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия, показват цифрите.
Санкциите на Запада и другите ограничения, наложени от САЩ и техните съюзници заради нахлуването на Русия в Украйна, удариха приходите на страната от износ на енергия. Приходите на Кремъл от петрол и природен газ също намаляха през август заради субсидиите, предоставени на националните рафинерии.
„Бюджетният баланс на Русия се възползва от възстановяването на вътрешното търсене, по-слабата рубла и по-мудните разходи през август“, изтъква Александър Исаков, руски икономист. „По-уверените потребители и спадът от 25% в стойността на рублата доведоха до увеличаване на приходите от данъка върху добавената стойност и данъка върху петрола“, добавя той.
По-слабата национална валута помага за стесняване на бюджетния дефицит чрез увеличаване на приходите, които правителството събира от износа на петрол в рубли. Рублата загуби около 4% от стойността си спрямо долара само през август.
Поевтиняване спрямо американската валута само с една рубла представлява допълнителна неочакван ръст от цели 120 млрд. рубли за бюджетните приходи, коригирани за 12-месечен период, изчислява Bloomberg Economics. Министерството на финансите планира дефицита да бъде 2% от БВП за тази година.