Япония ще започне изпълнението на противоречивия си план за изпускане на отпадни води от ядрената централа във Фукушима в Тихия океан най-рано на 24 август. За това съобщава местната медия NHK, цитирана от Bloomberg.
Премиерът Фумио Кишида заяви по-рано пред репортери, че кабинетът ще заседава във вторник, за да потвърди датата, на която Tokyo Electric Power Co., оператор на авариралата електроцентрала, ще започне изпускането на водата. От NHK не посочват никакъв източник на информацията си.
В понеделник Кишида се срещна с ръководителя на японската риболовна асоциация, за да обсъдят въпроса, а в неделя премиерът посети Фукушима.
Плановете на властите да изпуснат обработена отпадна вода от ядрената централа – еквивалентен обем на 500 олимпийски басейна – за период от поне 30 години привлече ожесточени критики от Китай и някои други държави, които оспорват безопасността на мярката.
Въпреки че изпускането на води от ядрени електроцентрали е често срещана практика, Китай повдигна въпроса за ефективността на механизма на Tepco и твърди, че има разлика спрямо обичайните практики.
Местни риболовни групи в Япония също изразиха притеснения заради ефектите върху продажбите на морски продукти. Притесненията за безопасността на храните също така доведоха до заплахи от Хонконг за налагане на ограничения на вноса и презапасяване на потребители с морска сол преди изхвърлянето на водите.
Планът на Tepco е част от многокомпонентни и скъпоструващи усилия за изчистването на района след най-тежкия ядрен инцидент след Чернобил. Водата се използва, за да поддържа температурата на инсталираните мощности, а замърсената течност – включително и подземни води и дъжд – се преработва, за да се премахне част от радиоактивните елементи.
Замърсената вода се съхранява досега в около 1000 резервоара на място във Фокушима, но капацитетът на съхранение се очаква да достигне максимум догодина, което изисква намирането на трайно решение.
Според генералния директор на Международната агенция за ядрена енергетика Рафаел Гроси планът на японските власти „ще има незначителен радиологичен ефект върху хората и околната среда“. Това заяви той миналия месец след края на двугодишен анализ, който установи, че планът отговаря на международните стандарти.