Групата държави, известни като БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка), и нейното потенциално разширяване е фактор, чието влияние върху петролния пазар ще започне да се развива през следващите месеци. Това коментира Кристиян Фезелов, риск анализатор в "Капман Асет Мениджмънт", в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Има твърдо заявени кандидатури от 23 страни, като сред тях са страни производители и износители на петрол, както и такива, богати на минерални ресурси, отбеляза той.
"Ние сме на прага на един нов много силен икономически съюз - като население той е повече от половината от населението на Земята. Както са решили да го развиват - да няма хегемон, независимо че водещи са петте създатели, очаквам бурно развитие, най-малкото защото те не обявиха една валута, по която да се равняват, а всички валути на всички участници са плаващи една към друга", коментира събеседникът.
Една от целите на БРИКС е намаляването на зависимостта от долара - като Саудитска Арабия например започна да приема юани за своя петрол за Китай, напомни Фезелов.
„Китай и Русия основно ще определят политическия курс на развитие, но икономическият курс ще определят и другите страни, които ще могат да следват своите икономически интереси“, смята анализаторът.
По думите му БРИКС може да има водеща роля в търговията на петрол в бъдеще, но стандартите Брент и WTI ще останат заради влиянието на САЩ, каза гостът в предаването.
"В момента цените са около 86 долара за Брент и 82 долара за WTI. До средата на ноември петролът ще стигне диапазона 96-100 долара за барел, но там ще бъде върхът. Оттам се очаква едно плавно понижение пак в този плаващ диапазон 60-100 долара", каза още коментаторът.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.