Икономиката на Саудитска Арабия се забави през второто тримесечие, тъй като съкращенията на производството на петрол и спадът на цените превърнаха Кралството от една от най-бързо развиващите се страни от Г-20 в една от най-бавните, съобщава Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Саудитска Арабия се увеличава с 1,1% на годишна база, показват данни, публикувани от статистическата служба на страната. Това представлява значително забавяне на растежа спрямо отчетените през предходното тримесечие 3,8% и 11% през същия период на 2022 г.
Непетролният сектор – където работят повечето саудитци и който правителството в Риад иска да развие, за да разнообрази икономиката – се разширява с 5,5%. Междувременно петролният сектор се свива с 4,2 на сто.
По-рано този месец Саудитска Арабия се сблъска с най-голямото понижение на икономическите перспективи сред развитите страни от Международния валутен фонд (МВФ). Фондът намали перспективата за растеж на Кралството за 2023 г. до 1,9%, ревизия в посока надолу с 1,2 процентни пункта спрямо по-ранната оценка на базирания във Вашингтон кредитор.
Икономическият растеж на страната се ускори до близо 9% през миналата година, отчитайки най-бързия темп в рамките на Г-20, движен от рекордния добив на суров петрол от около 10,5 млн. барела на ден и цени от около 100 долара за барел, след като инвазията на Русия в Украйна разтърси енергийните пазари.
Но тази година беше повлияна от резките съкращения на производството, предназначени да укрепят цените на суровия петрол, които обаче тласнаха производството на саудитската петролна индустрия до най-ниското ѝ ниво от години.
Постъпленията от продажбата на петрол отвъд граница се свиват с над една трета през май до най-ниското им ниво от септември 2021 г.