fallback

Русия губи енергийната битка

Докато Европа се дистанцира успешно от руските енергоносители, Азия вероятно достига своя лимит по отношение на доставките от Москва

22:00 | 25.07.23 г. 9
Автор - снимка
Създател

Русия загуби енергийната битка, заяви още през март Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ), пред френското издание Liberation – малко повече от година, откакто Русия нахлу в Украйна, пише Oilprice.

Сега, година и половина след решението на руския президент Владимир Путин да изпрати войски в своя южен съсед и да прекъсне доставките на природен газ по газопроводи за много клиенти в Европейския съюз (ЕС), Европа успя да замени голяма част от този газ чрез внос на втечнено гориво (LNG) и забрани вноса на руски суров петрол и петролни продукти.

САЩ се активизираха, за да запълнят част от празнината в доставките на петрол и газ, оставена от Русия. Това беше доста голяма празнина и американските производители на петрол и износители на LNG с радост я запълниха.

„Търговските потоци бяха преобърнати с главата надолу с Близкия изток и американските износители като ключови бенефициенти“, коментира Амрита Сен, ръководител на отдела за изследвания в консултантската фирма Energy Aspects, пред Financial  Times.

Русия губи европейския енергиен пазар

След нахлуването в Украйна Русия загуби Европа като енергиен клиент и сега основните ѝ пазари се свеждат до Китай и Индия за продажбата на суров петрол. Китай и Индия са съответно най-големият и третият по големина вносител на суров петрол в света, така че потенциалът на тези пазари е огромен. Възможно е обаче вече да сме свидетели на пиковия внос на руски суров петрол за Индия, отбелязват анализатори.

Европа, от своя страна, купува повече петрол и газ от САЩ и подписва дългосрочни споразумения за доставка на LNG с американски износители – сделки, които не бяха толкова добре приети на Стария континент само преди две години, когато целите за климата бяха начело в списъка с енергийни приоритети.

Руският газ не е нито санкциониран, нито има наложено ембаргово срещу него, но някои купувачи в Северна Азия може да подхождат предпазливо към идеята да станат зависими от този енергоносител.

Преди войната и ембаргото Русия представляваше почти 40% от целия европейски внос на суров петрол, рафинирани продукти и природен газ. Понастоящем ЕС не внася руски суров петрол, с изключение на България, поради дерогация от ЕС до 2024 г. Доставките на природен газ през тръбопроводи от Русия сега представляват по-малко от 10% от общите газови доставки на ЕС, спад от близо 40% преди руското нахлуване в Украйна.

Единственият голям доставчик на газ в Европа сега е Норвегия, близък съюзник на ЕС и член на НАТО.  

Някои азиатски клиенти може да са близо до своите лимити относно руската енергия

И докато Европа се отдалечава от руските изкопаеми горива, Китай и Индия се превърнаха в ключови клиенти на руския суров петрол. Индийският внос на петрол от Русия  продължи да нараства  през първата половина на 2023 г., тъй като по-евтините руски въглеводороди намират все повече купувачи в третия по големина вносител на суров петрол в света.

След повече от година от началото на войната Индия се превърна от маргинален купувач на руски суров петрол в най-важния пазар за петрола на Москва, наред с Китай. Индийските рафинерии, които не спазват горната граница на цените на Г-7 и търсят евтини опортюнистични покупки, заграбиха много от руските товари на сорт Urals, които преди отиваха към Северозападна Европа.

Но Индия може да е преминала пика на вноса на руски суров петрол поради инфраструктурни ограничения и необходимостта да се поддържат добри търговски отношения с други доставчици на суров петрол, изтъкват анализатори от Kpler.

„Индия ще се стреми да поддържа вноса на руски суров петрол, но може би е достигнала лимита си, възпрепятствайки достъпа на всякакви допълнителни барели“, коментира пред CNBC Янив Шах, старши анализатор в Rystad Energy.

Що се отнася до природния газ, Азия изглежда отчита ограничени спот покупки на руски LNG, тъй като се смята, че големите купувачи в Северна Азия са намалили вноса от руски експортни проекти до най-ниското ниво за последните две години. Купувачите се стремят да диверсифицират източниците и да избегнат потенциални бъдещи проблеми с плащанията и доставките, пише Bloomberg.

Американските износители на петрол и газ печелят  

Тъй като купувачите в Европа се дистанцираха от руския петрол, износът на суров петрол от САЩ за Европа нарасна и се очаква да продължи да расте.

Миналата година Европа се нареди на второ място след Азия по отношение на покупките на суров петрол от САЩ. Европейският внос на суров петрол от Америка достига средно 1,51 млн. барела на ден (bpd) през 2022 г., което представлява 42% от износа на американски суров петрол, малко по-малко от 43те процента, които отиват към Азия, изчислява американската Агенция за енергийна информация (EIA).

„Санкциите на ЕС, въведени през декември 2022 г., които забраняват целия внос по море на руски петрол в Европа, създават предпоставки търсенето на американски суров петрол да продължи да расте през 2023 г.“, добавят от агенцията. 

На пазара на LNG Европа и Китай се конкурират ожесточено по отношение на подписване на дългосрочни договори за доставка на американски газ.

За разработчиците и износителите на втечнен природен газ от САЩ по-дългосрочните сделки за покупка с Европа – и Азия – означават повече шансове за проекти за сключване на договори за бъдещи обеми от планирани съоръжения за износ и подкрепят финансирането и окончателните инвестиционни решения за по-голям брой терминали за износ на LNG в САЩ. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:31 | 25.07.23 г.
fallback
Още от Свят виж още