Украйна няма да използва касетъчни боеприпаси в населени места, заяви британският премиер Риши Сунак, цитиран от Sky News. Той обясни, че е получил това уверение от Киев, но Лондон все пак не подкрепя доставките на тези муниции от страна на САЩ.
Министърът на отбраната на Украйна Олексий Резников допълва, че тези боеприпаси ще бъдат използвани само в окупираните от Русия международно признати украински територии и ще бъде воден стриктен отчет за това, включително и за ефективността на мунициите.След освобождаването на териториите първата работа на украинските военни ще бъде разминиране на засегнатите места, допълни Резников вTwitter.
We welcome the decision of the US to provide Ukraine with the new liberation weapons that will significantly help us to de-occupy our territories while saving the lives of the Ukrainian soldiers.
Under Article 51 of the UN Charter Ukraine has a universal internationally…
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) July 7, 2023Великобритания, както и повечето европейски държави, подписа Конвенцията, който забранява използването на касетъчните бомби. "Ще продължаваме да подкрепяме Украйна срещу незаконната и непровокирана руска инвация, но ще го правим с предоставане на тежко въоръжение - танкове, и далекобойни оръжия. Надявам се, че всички държави ще продължат да поддържат Украйна", допълни той.
Срещу доставките се обявиха още и Германия и Испания, които също са част от алианса срещу този тип боеприпаси. Решението на САЩ за тази доставка е индивидуално и не е част от инициативата на НАТО за подкрепа на Украйна, коментира пред RTVE испанският министър на отбраната Маргарита Роблес. Тя посочи, че страната ѝ подкрепя доставките на легитимно въоръжение за защита на Украйна.
САЩ, Русия и Украйна не са подписали международния договор за забрана на касетъчните бомби, а подобни боеприпаси са използвани множество пъти във войната в Украйна - основно от руска страна.
По-рано днес (8 юли) американският президент Джо Байдън обясни решението си с недостига на муниции за Украйна. То е било "трудно" и ще е временно, докато бъдат произведени необходимите конвенционални 155-мм снаряди. Американският президент и от Министерството на отбраната на САЩ са категорични, че решението за доставка е било взето след консултации с партньорите и Конгреса.
По информация на Ройтерс Украйна е поискала касетъчни бомби през март 2023 година.