Косово затегна контрола по границата си със Сърбия след ареста на трима негови полицаи от сръбските сили, съобщи в четвъртък премиерът Албин Курти и поиска незабавното освобождаване на задържаните, предава Ройтерс.
Както Белград, така и Прищина дадоха различни локации на ареста на тримата полицаи, като всяка от страните обвини другата в незаконно преминаване на границата.
Арестите бяха поредните в серията развития, които засилиха напрежението между Косово и Сърбия, предизвиквайки опасения от възобновяване на насилието между бившите врагове от времето на войните в бивша Югославия.
На граничния пункт Мердаре, най-големия между Косово и Сърбия, имаше дълга опашка от камиони в четвъртък сутринта след решението на Косово да забрани на камиони със сръбски регистрационни номера и сръбски стоки да влизат на територията му.
Репортер на Ройтерс е видял леки коли със сръбски регистрационни номера да преминават границата въпреки съобщението на правителството, че забраната ще важи за всички превозни средства, включително леки коли.
„Заради притесненията относно безопасността като незабавна стъпка граничният контрол със Сърбия беше затегнат“, заяви Курти на пресконференция в четвъртък.
„Настояваме за незабавното освобождаване на тримата отвлечени полицаи и призоваваме международната общност да осъди агресивния акт на Сърбия“, допълни Курти.
ЕС иска стъпки за деескалация
Сръбският президент Александър Вучич, който заяви, че тримата косовски полицаи са били арестувани дълбоко на сръбска територия, се срещна с посланиците на САЩ, Италия, Франция, Германия и Великобритания, известни като Петорката.
„Говорих с представители на ЕС и Петорката. Поисках от тях да направят всичко в правомощията си, за да спрат Курти от започването на нова война на Балканите“, написа Вучич в акаунта си в Instagram след срещата.
В сряда ЕС съобщи, че е договорил наказателни мерки срещу правителството на Курти, като го обвини, че не е предприело стъпки за разрешаване на граничната криза.
Говорителят на ЕС Петер Стано заяви пред репортери в Брюксел в четвъртък, че мерките са временни и може да бъдат отменени, но били необходими, защото „досега не сме видели значителни решителни крачки за незабавна деескалация“.
Косово и Сърбия имат 400-километраво граница, която не е ясно маркирана или договорена.
Миналия месец избухна насилие, 30 миротворци от НАТО и 52 сърби бяха ранени при сблъсъци в четири населени предимно със сърби общини в Северно Косово.