Въпреки отлива на компании от Китай Индия трудно ще стопи дистанцията в икономическото развитие без промени за подобряване на инфраструктурата и неефективната си администрация. Това каза Владимир Шопов, политолог и анализатор, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Като цяло повечето компании са притеснени от бизнес средата в Китай, но тези, които действат, се насочват към стратегията за диверсификация "Китай плюс едно", коментира гостът.
"Самият факт, че вече много хора си задават въпроса кой ще доминира през новия век - Китай или Индия, отваря вратата за много размисли и касае начина, по който държавите и компаниите развиват стратегиите си за развитие. Допреди няколко години еднозначният отговор беше - Китай". Демографският аспект обаче се надценява, категоричен бе Владимир Шопов.
По думите му ако Индия иска да се възползва от отлива на компании от Китай, то тя трябва да реши конкретни проблеми, свързани с ускореното развитие на инфраструктурата и с решаване на проблема с административната неефективност. "Ако промените в Индия не бъдат направени, то дългосрочно, въпреки проблемите на Китай, тази дистанция трудно и бавно ще бъде стопена", смята анализаторът.
"Индия и Китай са традиционни опоненти. Те доста често са водили войни помежду си. И двете държави създават стратегии, за да укрепят позициите си една спрямо друга. Индия през последните десетина години се активизира в регионален аспект. Китай прави същото, и то по начин, по който дразни Делхи - през бурното развитие на отношенията си с Пакистан и позиционирането в този пояс, който е на Северозапад от Индия и дори в Афганистан".
За да получи предимство в сблъсъка си с Китай, Делхи трябва да пристъпи отвъд традиционната си политика на дистанциране, подчерта Шопов. "Има предпазливи жестове към Запада, но за да се противопостави на Китай, Индия трябва да остави на заден план принципа на равната дистанция", коментира анализаторът.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.