fallback

Китай започва сондаж с планирана дълбочина от 10 хил. метра

Сондажното съоръжение в Синдзян ще проникне на повече от 10 слоя на континенталната кора и ще достигне слоя, отговарящ на периода креда

11:50 | 31.05.23 г. 5

Китайски учени започнаха да пробиват дупка в земната кора, която трябва да достигне дълбочина от 10 хил. метра, докато втората по големина икономика в света изследва нови територии над и под повърхността на планетата, съобщава Bloomberg.

Работата по най-дълбокия сондаж в Китай започна във вторник (30 май) в богатия на петрол регион Синдзян, става ясно от публикация на китайската информационна агенция Xinhua („Синхуа“).

По-рано в сряда Китай изпрати първия си цивилен астронавт в космоса от пустинята Гоби.

Сондажното съоръжение в Синдзян ще проникне на повече от 10 слоя на континенталната кора и ще достигне слоя, отговарящ на периода креда – последния от мезозойската ера. Този слой съдържа скали, датиращи на около 145 млн. години.

„Трудността на конструкцията на проекта за сондиране може да се сравни с голям камион, който се движи по два тънки стоманени кабела“, споделя Сун Дзиншен, учен от Китайската академия по инженерство.

През 2021 г. президентът на страната Си Дзинпин призова за по-голям напредък в дълбокото изследване на Земята в реч, адресирана до някои от водещите учени на нацията. Подобна работа може да идентифицира минерални и енергийни ресурси и да помогне за оценка на рисковете от екологични бедствия, като земетресения и вулканични изригвания.

Най-дълбоката изкуствено създадена дупка в Земята остава руският Колски сондаж, който достига дълбочина от 12 262 метра през 1989 г. след продължило 20 години сондиране.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:50 | 31.05.23 г.
fallback
Още от Свят виж още