Съдбата на град Бахмут в Източна Украйна продължава да бъде предмет на спорове между двете враждуващи страни. В заключителния ден на срещата на върха на Г-7 в Хирошима украинският президент Володимир Зеленски отхвърли твърденията на Москва, че до голяма степен разрушеният град вече е изцяло под руски контрол. След среща с президента на САЩ Джо Байдън Зеленски заяви: „Бахмут днес не е окупиран от Русия". По-рано негово изявление относно военната ситуация на място предизвика объркване.
По време на срещата на върха в Япония репортер попита Зеленски дали Бахмут все още е в украински ръце. Руснаците бяха заявили, че са превзели града. Украинският президент отговори с думите: „Не мисля, че е така". Допълнението, че Бахмут все още съществува "само в сърцата ни", беше изтълкувано от мнозина като признание, че градът наистина е паднал.
Говорителят на украинската армейска група „Изток" Серхий Череватий по-късно оказва помощ при тълкуването: „Президентът каза правилно: градът на практика е изравнен със земята". Въпреки това защитниците все още държали „укрепленията и някои помещения в югозападната част на града". Висшият украински генерал Олександър Сирский също заяви, че настъплението на Украйна по фланговете около Бахмут на практика се доближава до „тактическо обкръжение" на руските сили.
Първи връчени медали
От друга страна, в неделя Русия продължи да твърди, че е превзела града. В събота първо ръководителят на сражаващите се в Бахмут наемнически сили „Вагнер" Евгений Пригожин, а след това и министерството на отбраната бяха обявили превземането. Ръководителят на Кремъл Владимир Путин поздрави войниците на „Вагнер“ и собствената си армия. Руските въоръжени сили са гарантирали необходимата защита по фланговете. В същото време той обяви: „Всички отличили се бойци ще бъдат удостоени с държавни награди".
В неделя в руските медии се появиха първите снимки от церемониите по връчването на медалите. Според тях някои награди са били връчени директно в Бахмут. След отричането от Киев на пленяването на града Пригожин заяви, че в града не е останал нито един жив украински войник. „Последният притича през улицата в женски дрехи преди час и половина - и ние го застреляхме". Руската агресивна война срещу Украйна скоро ще направи 15 месеца, а битката за Бахмут е сред най-тежките сражения.
Президентът на САЩ Байдън, който говори в кулоарите на срещата на върха на Г-7, избягваше да каже дали градът е бил превзет. Въпреки това той заяви, че руснаците са понесли „повече от 100 000 жертви" в Бахмут. „Това е трудно да се възстанови", каза Байдън. „В Бахмут не са останали много сгради. Градът е доста опустошен“. Фактът, че и Киев, и Москва искат да обявят победа, говори преди всичко за емоционалното значение на населеното място. Зеленски го бе обявил за "крепост" през зимата.
Гиркин се присмива на кампанията
Бахмут е по-скоро незначителна за хода на войната цел, както признават военните експерти и от двете страни. Бахмут бе част от отбранителната преграда източно от агломерацията на Словянск и Краматорск. До есента един пробив би означавал опасност от обкръжаване на тази агломерация, тъй като големи руски формирования все още се намират и на север. След принудителното отстъпление от Харковска област руснаците на практика изгубиха второто крило, за да се приближат до Словянск и Краматорск.
Нещо повече, руските нападатели не успяват да пробият фронта, а само да го пробият с големи загуби. Междувременно украинците изграждат нови отбранителни линии. Наемническата част „Вагнер" е толкова отслабена, че според Пригожин ще бъде изтеглена във вътрешността на страната.
Бившият офицер от руското разузнаване Игор Гиркин се подиграва: „Съвместната зимна и пролетна кампания на руската армия и „Вагнер" за унищожаване на нашата пехота на Донецкия фронт приключи успешно“. Гиркин, който ръководеше сепаратисткото въстание в Украйна през 2014 г. и като цяло се застъпва за агресивна война срещу Украйна, от месеци критикува военната стратегия на Русия като аматьорска.
Слабите руски флангове
Още по-голямо главоболие за Москва обаче трябва да бъде фактът, че през последните седмици украинците постигнаха забележителни успехи по фланговете. Генералният щаб говори за около 20 квадратни километра. Това не е много, но на руснаците им е отнело повече от месец, за да ги завладеят. Украинците постигнаха пробивите в северната и югозападната част на града в рамките на няколко дни, без да използват подготвените на запад войски за голямото контранастъпление.
Наличната информация показва, че украинците са използвали краткосрочни слабости на руския фронт, възникнали в резултат на заемането на позиции от редовни части, които преди това са били държани от „Вагнер“. Ако Пригожин има сериозни намерения да се изтегли, Киев вероятно ще се опита да използва получените ротации за контраатаки отново в края на месеца. Твърди се, че украинските атаки с модерни западни ракети далеч зад фронта, например в Мариупол, също са били насочени към придвижването на войските, включително в посока Бахмут.
Трудното положение на Русия по фланговете около Бахмут кара анализаторите и от двете страни да предполагат, че е напълно възможно украинско обкръжаване на града. Киев също наскоро обяви такава цел.Това обаче би изисквало настъпление на широк фронт, което от своя страна би ограничило възможностите на други участъци. Затова и двете армии трябва да преценят колко допълнителни сили искат да разположат в региона - и колко допълнителни жертви са готови да приемат.
Още новини от вечерта:
- Според местни журналисти през нощта в Запорожка, Харковска и Днепърска област в Украйна е имало експлозии. Късно вечерта вече беше съобщено за експлозии в Одеса. В няколко региона, както и в Киев, е била обявена въздушна тревога.
- Украинският президент Володимир Зеленски смята срещата на върха на Г-7 в Япония за успешна. „Темата за Украйна беше в центъра на вниманието, уважението към всички украинци беше специално", каза той във вечерното си видеовръзка.
- Австрийското правителство не очаква смяна на режима в Русия до края на това десетилетие, поясни министърът на външните работи Александър Шаленберг пред вестник Die Welt преди срещата на външните министри на ЕС в Брюксел днес. „Ще трябва да живеем с факта, че отношенията ни с Русия ще останат нарушени, защото липсва най-важният актив: доверието", каза Шаленберг.
Какво ще бъде важно днес:
- Външните министри на ЕС се събират в Брюксел, за да обсъдят как да действат в условията на 15-месечна руска агресия срещу Украйна. Очаква се украинският външен министър Дмитрий Кулеба да се присъедини към срещата чрез видеовръзка. Очаква се да бъде обсъден планираният нов пакет от санкции срещу Русия.