В началото на този месец четири безпилотни самолета атакуваха руска петролна рафинерия на почти 500 км. от Украйна. На следващия ден друг дрон я удари. Не след дълго друг дрон бомбардира склад за гориво от другата страна на Русия, близо до Беларус.
Наричаме го „офанзива преди офанзивата". Украйна нанася точен удар по складове за боеприпаси и други запаси, от които силите на Москва се нуждаят, за да се сражават, като се опитва да ги отслаби преди по-широката сухопътна кампания за отблъскване на руските нашественици.
Украинските лидери твърдят, че изчакват да пристигнат още западни оръжия, преди да започнат това, което беше обявено за „пролетна офанзива", която сега вероятно ще се разгърне през лятото, начело на която ще застанат новообучени части, оборудвани с доставени от Запада танкове, бронирани бойни машини и артилерия.
За да подготви почвата, Украйна засили атаките срещу позиции, намиращи се на руска територия, което е част от т.нар. операции за оформяне, чиято цел е да подкопаят врага и да търсят пропуски, които да използват.
През миналата година Украйна организира подобни атаки, използвайки ракетни системи Himars, доставени от САЩ, след което си върна територията в Харковска област и град Херсон. Сега тя достига по-далеч, използвайки безпилотни самолети, както и наскоро доставени британски крилати ракети с голям обсег Storm Shadow.
За Украйна, която се бори срещу по-голяма армия, атаките са важни за намаляване на ресурсите на Русия на бойното поле.
Всеки ангажимент, по-дълъг от няколко дни, се превръща в логистична надпревара, казват командирите, така че унищожаването на складове с боеприпаси, гориво и резервни части може да бъде по-значимо от унищожаването на отделни танкове или артилерийски установки, тъй като въздействието може да бъде по-голямо. Танк без гориво или снаряди е малко полезен.
„Това е подготвителният етап", казва пред The Wall Street Journal Олександър Коваленко, анализатор в Украинския център за изследвания в областта на сигурността. „Става дума за дестабилизиране и отслабване на възможностите на противника преди настъплението".
Москва обвинява Киев за неотдавнашните нападения срещу мрежи за съхранение и разпространение на горива на руска територия и в окупираните региони на Украйна. Украйна не е поела отговорност за ударите.
При последното нападение дрон хвърли експлозиви върху склад за гориво в руската Брянска област, която граничи с Беларус и Украйна, и нанесе щети.
Дни по-рано руските държавни медии съобщиха, че в петролната рафинерия „Илски" в Краснодарския край е избухнал пожар след двудневни атаки с дронове срещу съоръжението, което се намира на почти 500 км. от най-близкия район, контролиран от Украйна.
Русия заяви, че Украйна е използвала Storm Shadow при ударите по окупираната източна Луганска област миналата седмица. Киев не е коментирал използването на ракетата.
„Всеки път, когато се налага да изтеглят складовете по-назад, това ограничава количеството, което може да стигне до фронта, защото трябва да отиде по-далеч с камиони", каза Филипс О'Брайън, професор по стратегически изследвания в университета „Сейнт Андрюс" в Шотландия.
Сред последните атаки са и четири срещу руската мрежа за съхранение и разпространение на гориво на окупирания Кримски полуостров или в близост до него. Това гориво се използва за захранване на военноморския флот на Русия в Севастопол и на нейните сили, окупирали части от южните украински области Херсон и Запорожие, където според анализатори Киев може да се опита да извърши пробив.
Междувременно Москва се опитва да наруши подготовката на Украйна за настъпление. През тази седмица руски официални лица заявиха, че са убили украински войници и са унищожили складове с оръжие и западни военни системи, предназначени за фронтовата линия, при ракетни удари по град Тернопол, на стотици километри зад фронта. Украйна заяви, че са били поразени цивилни сгради, а не военни цели.
Руските удари по украинския град Павлоград по-рано този месец засегнаха железопътна инфраструктура и складове за гориво и боеприпаси, които Киев е съхранявал за офанзивата за връщане на окупираните части на Запорожие, заяви назначеният от Русия регионален служител Владимир Рогов.
Неотдавнашните атаки на Украйна срещу руската мрежа за съхранение и разпределение на горива вероятно ще принудят Москва да коригира операциите си по зареждане на военните, заявиха от Министерството на отбраната на Великобритания. Това може да включва разполагане на допълнителни мерки за защита на местата за съхранение на гориво или да се разчита на инфраструктура в по-малко застрашени региони, каза то.
След нападението срещу петролен склад в Брянска област в Русия украинският бивш комик и телевизионен водещ Серхий Притула намекна, че то е било извършено с помощта на безпилотни самолети, закупени чрез инициатива за групово финансиране, стартирана от неговата фондация.
Олександра Устинова, член на украинския парламент, занимаващ се с въпросите на отбраната, заяви, че поразяването на руските доставки е било от решаващо значение за успехите на бойното поле през миналата година.
„Когато за първи път получихме Himars, ударихме логистиката им - така си върнахме Херсон", каза тя, като отбеляза, че след това Русия е трябвало да изтегли доставките си на повече от 100 км. назад, за да ги държи извън обсега на мобилните ракетни установки.
Безпилотни самолети с голям обсег и командоси, действащи в опасни територии, позволиха на Украйна да порази руско оборудване извън обсега на ракетните системи Himars. Сега добавянето на европейски крилати ракети с голям обсег би трябвало да позволи на Украйна да нанася удари още по-дълбоко и по-безнаказано.
По-рано този месец Великобритания заяви, че ще предостави на Украйна неуточнен брой крилати ракети Storm Shadow, които се изстрелват от изтребители, имат обсег до 300 км. и са с по-голям взривен заряд от ракетите, които украинските системи Himars изстрелват.
„Това ще доведе до "ефекта на Himars" върху руската логистика" на разстояние между 60 и 120 мили от фронтовата линия, казва Трент Теленко, бивш служител в Агенцията за управление на отбранителни договори към Пентагона, който е проучвал руската военна логистика.
Украинските журналисти са идентифицирали повече от 220 руски военни цели извън обсега на киевските Himars, но в обсега на крилатите ракети, каза Теленко. Запасите им включват всичко необходимо за войската, но най-вече артилерийски боеприпаси.
„Всички те сега са изложени на риск", каза той.
Ако Москва бъде принудена да изтегли жизненоважните доставки на повече от 200 км. от фронта, силите в тази зона ще се окажат в нещо, което Теленко нарече „нещо като логистична пустиня" и ще бъдат принудени да разчитат на удължени, уязвими линии за снабдяване.
А ракетите Storm Shadow могат също така да застрашат руските военновъздушни и военноморски бази в окупирания Крим, което потенциално може да осуети руските усилия за прекъсване на украинската офанзива, твърдят анализатори. Освен че удължават обсега на Киев, ракетите носят много по-тежък експлозивен товар, отколкото безпилотните самолети, което им позволява да унищожават бункери и укрепени цели.
Незабележимите ракети имат и усъвършенствани системи за насочване и прицелване, които им позволяват да летят ниско и да заобикалят руската противовъздушна отбрана, което увеличава шансовете им да поразяват цели.