Украинските въоръжени сили очевидно са приключили подготовката си за контранастъплението си.
„Щом има Божия воля, метеорологични условия и решение на командирите, ще го направим", заяви украинският министър на отбраната Олексий Ресников в Киев. „Оборудването е обещано, подготвено и частично доставено“. В очакване на очакваната пролетна офанзива на Украйна той подчерта: „В най-широк смисъл сме готови".
По данни на западния отбранителен съюз страните от НАТО и техните партньори вече са доставили на Украйна 230 танка от началото на руската война преди повече от година. Освен това са предоставени 1550 бронирани машини и „значителни количества боеприпаси", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Това поставя Украйна „в силна позиция" да освободи окупираните от Русия територии.
През следващите седмици се очаква пролетна офанзива на Украйна срещу руските войски в страната. От началото на войната през февруари 2022 г. страните от НАТО също така предоставиха на Украйна противовъздушни системи, артилерия и изтребители МиГ-29 съветско производство. Те също така са обучили хиляди украински войници.
„Драконови зъби" чакат зад бетонни барикади
Руските сили също се подготвят за контранастъпление. Близо до окупирания украински град Полохи в югоизточната част на страната руските противотанкови окопи се простират на 30 километра. Зад тях са разположени бетонни барикади с „драконови зъби". На около километър по-нататък са разположени отбранителни окопи, принадлежащи на руските войски. Съоръженията, които се виждат на сателитните снимки на американската космическа компания Capella Space, са част от гъстата руска отбранителна линия, която се простира от Западна Русия през Източна Украйна до Крим.
Информационната агенция Ройтерс е анализирала изображения на хиляди позиции на територията на Русия и по протежение на украинската фронтова линия. Те показват, че южната област Запорожие, като входна врата към Кримския полуостров, е най-силно укрепена.
Според редица военни експерти укрепленията могат да затруднят Украйна. Въпросът е дали Украйна може да провежда сложни, координирани операции със свързани оръжейни системи, казва Нийл Мелвин, анализатор в британския Royal United Services Institute (RUSI).
„Руснаците показаха, че не са способни на това и се върнаха към стария си съветски метод на изтощение". Една украинска контраофанзива може да промени динамиката на войната, която се е превърнала в кървава битка на изтощение. Ако Киев си възвърне контрола над южната част на страната, той би могъл да си възвърне безпрепятствения достъп до черноморските си експортни маршрути, твърди експертът.