fallback

Планетата продължава да подобрява мрачни рекорди относно климата през 2022 г.

Годишният доклад на Световната метеорологична организация изтъква рекордно високо съдържание на топлина в океаните и бързото покачване на морското равнище

20:40 | 21.04.23 г. 5
Автор - снимка
Създател

Планетата подобрява мрачни рекорди по отношение на топенето на ледниците, покачването на морското равнище и температурата на океаните през 2022 г., показва нов доклад на Световната метеорологична организация (СМО), цитиран от Bloomberg.

Годишният доклад на СМО за състоянието на глобалния климат, който проследява климатичните показатели и въздействия, изтъква рекордно високо съдържание на топлина в океана през 2022 г. Около 58% от океанската повърхност е претърпяла поне една морска гореща вълна миналата година. Средното глобално морско равнище също достига нов рекорд през 2022 г.; СМО отбелязва, че средният темп на покачване на морското равнище в световен мащаб се е удвоил между периодите 1993-2002 г. и 2013-2022 г.

Ледниците също бележат спад при загубата на маса през миналата година - констатация, подкрепена от отделен доклад на Европейската космическа агенция (ЕКА), публикуван в четвъртък. Анализът установява, че темпът на загубата на лед от Гренландия и Антарктика е достигнал нов рекорд и сега представлява една четвърт от покачването на морското равнище.

Океаните действат като топлинен капан за планетата, което може донякъде да облекчи повишаването на глобалната температура, но има безброй странични ефекти, включително заплаха за морските екосистеми. Цената за това са трайните засушавания, наводненията и горещините.

„Докато емисиите на парникови газове продължават да нарастват и климатът продължава да се променя, населението по света остава сериозно засегнато от екстремни метеорологични и климатични събития“, изтъква генералният секретар на СМО Петери Таалас. „Например през 2022 г. продължителната суша в Източна Африка, рекордните валежи в Пакистан и рекордните горещи вълни в Китай и Европа засегнаха десетки милиони души, предизвикаха продоволствена несигурност, засилиха масовата миграция и нанесоха щети и загуби за милиарди долари”, добавя ръководителят на организацията.

СМО също подчерта някои от въздействията, които изменението на климата оказва върху сезонните събития в природата. Например пълната дата на цъфтеж на черешите в Япония през 2021 г. беше 26 март, най-ранната регистрирана подобна дата от над 1200 години.

Докладът на СМО следва оценка на състоянието на изменението на климата в Европа, публикувана в четвъртък от службата за изменение на климата на Европейския съюз.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:08 | 21.04.23 г.
fallback
Още от Свят виж още