Русия се придържа към плановете си да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус въпреки заплахите за санкции от страна на Запада.
„Разбира се, подобна реакция не може да повлияе на плановете на Русия", заяви в понеделник говорителят на Кремъл Дмитрий Песков по повод на възможните наказателни мерки, цитиран от ТАСС. По-рано пратеникът на Европейския съюз (ЕС) по въпросите на външните работи Жозеп Борел призова Беларус да се откаже от ядрените оръжия и заплаши със санкции в отговор, ако не го направи. Той разкритикува руските планове като „безотговорна ескалация" и заплаха за европейската сигурност.
Ръководителят на Кремъл Владимир Путин обяви разполагането в събота. Според изявлението Беларус вече разполага с 10 преоборудвани самолета, които могат да носят тези оръжия. Освен това страната ще получи ракети „Искандер", които могат да бъдат въоръжени с ядрени бойни глави. Руският президент подчерта също, че Москва се придържа към ангажиментите си за неразпространение на ядрените оръжия. Те само се съхраняват в Беларус, като Русия не се отказва от контрола - и по този начин не прави нищо по-различно от това, което САЩ правят в държавите от ЕС.
Според дипломата Драгомир Заков, министър на отбраната в правителството на Кирил Петков, обаче ако Путин разположи ядрени оръжия в Беларус, това е директно нарушение на Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО) и би представлявало много опасен прецедент.
Според него Москва не може да прави сравнение с разположени от САЩ такива оръжия в техни европейски съюзници, защото „разположените преди влизането в сила на ДНЯО ядрени оръжия не попадат под забраната за разполагане извън територията на ядрената държава“. Но пък въпреки това след влизането в сила на договора САЩ са предприели огромно съкращаване на ядрения арсенал на стария континент.
Беларус получава ядрени ракети за първи път от 90-те години на миналия век насам, след като доброволно се отказа от ядрените си оръжия след разпадането на Съветския съюз. В Беларус президентът Александър Лукашенко, който е политически и икономически зависим от Путин, поиска това още преди войната на Русия срещу Украйна. За тази цел той се погрижи и за промяна на конституцията, която вече не предвижда статут на страна, свободна от ядрени оръжия. Според Путин обучението за работа с оръжията в Беларус трябва да започне следващия понеделник, а складовете за ядрени ракети трябва да бъдат завършени на 1 юли.