Иран и Саудитска Арабия се съгласиха да възстановят дипломатическите си отношения в ход, който вероятно ще облекчи напрежението между двата геополитически конкурента в Персийския залив, което разтърси петролните пазари, съобщава Bloomberg.
Споразумението, което включва ангажименти за преотваряне на посолствата в рамките на два месеца, бе подписано в Китай след дни на преговори между секретаря на Върховния съвет по национална сигурност на Иран Али Шамхани и неговия саудитски колега, съобщи иранската агенция ИРНА. Саудитските държавни медии потвърдиха споразумението.
„Изчистването на недоразуменията и погледът напред в бъдещето на отношенията Техеран-Рияд със сигурност ще развият регионалната сигурност и ще засилят сътрудничеството между страните в Персийския залив“, казва Шамхани, цитиран от ИРНА.
Двете страни започнаха да установяват контакт първоначално тихо, а после и по-публично, от поне две години – част от по-широко регионално пренареждане, в рамките на което няколко стари врагове установиха повторно или изградиха нови отношения.
Саудитска Арабия скъса отношенията си с Иран през 2016 г., след като посолството ѝ в Техеран бе нападнато. Двете страни водят преговори от над години, за да намалят напрежението, което прерасна в атаки върху петролна инфраструктура и подхрани войните в Сирия и Йемен.
Преговорите изпаднаха в застой през декември, след като Техеран обвини Рияд, че използва сателитни телевизионни канали да подкрепя протестите, които разтърсиха Ислямската република, съобщава AP.
Регионални залози
САЩ се оттеглят постепенно от Близкия изток и отношенията със Саудитска Арабия по-специално се разклатиха. Това насърчи Рияд и други страни от региона да се обърнат към стари противници, за да намалят напрежението и да засилят собствената си сигурност.
Саудитска Арабия, която се бори с подкрепяните от Иран бойци хуси в Йемен от 2015 г., насам, настоява за прекратяване на конфликта, който изложи петролните ѝ съоръжения на атаки от дронове и ракети. Установяването на официални отношения с Иран може да помогне за успокояването на този конфликт и потенциално да помогне на Саудитска Арабия да се оттегли от войната, ако се стигне до мирно споразумение.
Залозите са високи. През 2019 г. атака, за която отговорност поеха йеменските хуси, върху съоръжение в Абкайк в Саудитска Арабия временно спря половината от производствения капацитет на най-големия износител на петрол в света, разтърсвайки световните пазари.