fallback

Заобиколен от руснаци: Ще падне ли Бахмут?

Ситуацията в източноукраинския град се изостря - останалата украинска територия очевидно е дълга пет километра

19:08 | 03.03.23 г. 15
Автор - снимка
Създател

От 1 август миналата година Русия безуспешно се опитва да завладее Бахмут. Но след седем месеца и два дни се появяват все повече признаци, че източният украински град е напът да падне: Войските на Москва почти напълно са обкръжили защитниците. Военните наблюдатели говорят за „оперативно обкръжение".

За украинските войски в града това означава, че те все още могат да се движат в рамките на обкръжението, но са под почти постоянен обстрел. Според Руслан Левиев, руски военен експерт, който критикува Кремъл, останалата част от украинския град, която не е завладяна от руснаците все оше, е с дължина пет километра от север на юг.

Малкото независими наблюдатели определиха преди дни условията в обкръжението като „адски". Според губернатора на Краматорска област Павло Кириленко в Бахмут все още има около 5000 цивилни, сред които 37 деца.

Колко военнослужещи от украинските въоръжени сили все още се сражават в града е също толкова неясно, колкото и въпросът дали ръководството на армията е наредило изтегляне. Официално това все още не се е случило. До четвъртък вечерта можеха да се видят снимки на продължаващите боеве, пише в свой анализ германският Handelsblatt.

По информация на информационната агенция Ройтерс снимката на руската наемническа група „Вагнер", за която се твърди, че е направена в центъра на града, е била направена малко по-навън. Твърди се обаче, че „Вагнер" е претърпяла огромни загуби по време на нападенията си.

Според украинците съотношението на убитите е седем към едно. Известният украински войник и блогър Magyar, който е разположен в Бахмут, обаче заяви в петък, че неговата част е получила заповед незабавно да се изтегли от града.

Връзката със Запада е почти прекъсната

Ако, както твърдят руските военни блогъри, в Бахмут остават няколко хиляди украински войници, изтеглянето им вероятно ще бъде трудно. „Най-лесната" връзка на запад сега е възможна само по пътя край село Хромове. В четвъртък обаче руските войски почти достигнаха този път. 

По-нататък на юг военните наблюдатели съобщават за боеве около село Ивансивске, през което минава друг, но много по-сложен маршрут. Западно от града украинците са взривили мост по време на по-ранните боеве, така че маршрутът е неизползваем. Въпреки това украинците може да се надяват да се изтеглят от руската позиция през превзетия терен и да се върнат на използваем маршрут.

Генерал-полковник Олександър Сирски, който в момента ръководи операцията в Донбас, се опитва да стабилизира ситуацията с допълнителни подкрепления. Основната цел обаче вероятно е да се осигури изтеглянето и да се укрепи следващата линия на отбрана. Тя минава в хълмист терен близо до град Хазив Яр, на 15 км западно от Бахмут. Украинците вече са установили няколко отбранителни линии западно от Бахмут, по които могат да се оттеглят.

На фона на тази поетапна украинска отбрана повечето военни експерти смятат, че превземането на Бахмут не представлява решаващ стратегически успех за руснаците. По този начин целта на Кремъл да завладее целия Донбас остава неизпълнена.

Въпреки това фронтът ще се придвижи на разстояние до 40 км до Краматорск и Словянск. Градовете са важни транспортни възли и индустриални центрове и по този начин най-важните центрове са в украински ръце. Краматорск е и главният град на контролирания от Украйна Донбас.

За Киев падането на Бахмут би означавало загуба на важен логистичен и транспортен център, който се смята и за много подходящ за отбрана с многото си водни басейни. Фактът, че генералният щаб очевидно отлага изтеглянето до последния момент, е свързан и с политически съображения: Украинците се намират под строг контрол от страна на някои западни партньори, които трябва да оправдаят подкрепата си пред все по-умореното от войната население.

За тази цел Киев се нуждае от успехи, а не от неуспехи. През последните седмици обаче във Вашингтон се чуха и гласове, които съветват украинците да се изтеглят от Бахмут, за да могат да съсредоточат повече войски за планираната пролетна офанзива на юг. Дали тя ще успее, зависи от това доколко руснаците ще останат способни на настъпателни действия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:16 | 03.03.23 г.
fallback
Още от Свят виж още