Износът на петрол от Русия остава стабилен през февруари, тъй като страна успя да намери нови купувачи на фона на затягащите се санкции на западните страни, съобщава Bloomberg.
Пазарните анализатори внимателно следят изходящите петролни потоци от Русия, след като Европейският съюз (ЕС) и по-голяма част от страните от Г-7 забраниха вноса на руски петрол и петролни деривати по море заради продължаващата война в Украйна.
Подпомогнати от т.нар. „сенчеста флотилия“ от танкери, руските производители се обръщат към купувачите от Персийския залив, Латинска Америка и Азия, показват данни от платформа за проследяване на петролните доставки по море.
ЕС забрани вноса по море на горива от Русия в началото на февруари, два месеца след налагането на ограничения върху петрола от същата страна. Санкциите са на върха на ценовите ограничения на руските товари, които трети страни трябва да наблюдават, ако искат достъп до западни услуги като доставка и застраховка.
Въпреки тази комбинация от пречки руските производители изнасят средно 7,32 млн. барела на ден суров петрол и петролни продукти, сочат данни от консултантската фирма Kpler. Това е в съответствие с товарите, изпратени през декември и само с 9% по-малко от историческия връх, отчетен през януари.
Месечният спад в руските морски товари се дължи най-вече на необичайно високия износ през предходния месец, който отчасти е свързан с метеорологични прекъсвания, заяви анализаторът на Kpler Виктор Катона.
Лошото време в началото на зимата доведе до „засилен пренос на товари, които трябваше да поемат на път през декември, но все пак бяха изпратени през януари“, което доведе до пикови потоци, изтъква Катона. „Бурите се върнаха този месец след сравнително спокоен януари, особено в Черно море, като Порт Новоросийск многократно прекъсваше работа през целия месец“, добавя той.
Въпреки тази устойчивост износът на петрол от Русия е изправен пред по-нататъшни затруднения, свързани с Индия, основен клиент на Москва, който се стреми да демонстрира, че товарите отговарят на наложения ценови таван от 60 долара за барел. По-строгият мониторинг може да удари потоците на руски петрол към страната.
Износът на следващия месец може да бъде засегнат и от решението на Кремъл да намали производството на петрол с 500 000 барела на ден като знак на отмъщение за новите западни санкции.
За момента остава неясно дали руските производители ще предпочетат да намалят износа на петрол или добива в резултат на международните наказателни мерки. Предварителните планове за март показват, че петролните фирми възнамеряват да поддържат преработката на петрол на високо ниво, за да се възползват от огромните данъчни облекчения, които трябва се очаква да намалеят от април.