fallback

Защо отговорните за агресията в Украйна вероятно няма да имат присъди?

Русия не е член по Римския статут и Международният наказателен съд няма юрисдикция да съди хора с руски паспорт за престъплението агресия

20:50 | 24.02.23 г. 6

Срещу хората, които са отговорни за агресията в Украйна, най-вероятно няма да се случи нищо – поне в обозримо бъдеще в Международния наказателен съд в Хага. Това казаха Яна Обрешкова и Тодор Рогошев, магистри по международно право, в предаването „Бизнес старт” по Bloomberg TV Bulgaria.

Експертите обясниха, че сериозните нарушения на Международното хуманитарно право се наричат военни престъпления и Международният наказателен съд в Хага има юрисдикция да преследва и да раздава присъди за такива военни престъпления. Проблемът е, че Русия не е страна членка по Римския статут  и съответно Международният наказателен съд няма юрисдикция да съди хора с руски паспорт за престъплението агресия, включително Владимир Путин, обясниха събеседниците.

Има разследвания още от анексирането на Крим през 2014 година, припомниха те, но решения все още няма и най-вероятно ще минат много години преди това да се случи. 

По експертно мнение Международното хуманитарно право регулира отношенията между държавите, които се намират във фактическо отношение на война, като не е задължително войната да бъде обявена. Въпреки че риториката на Русия през цялото време е, че това не е международен конфликт, а е специална военна операция, то това няма никакво значение и може да се приложи  Международното хуманитарно право, защото има военен конфликт. 

Международното хуманитарно право определя правилата на войната – кой може да бъде нападнат, кои обекти може да бъдат атакувани и кои са категориите защитени лица. Не могат да се нападат военнопленници, деца, болни хора, медицински персонал.

„Международното хуманитарно право е превантивно и за да няма жертви, които са с такъв статут, се прилага то”, отбеляза Обрешкова.

Най- честите нарушения на  Международното хуманитарно право в Украйна са нападенията върху цивилни обекти като жилищни сгради и убийства на цивилно население.

„Не е много ясно дали използването на ядрени оръжия е разрешено съгласно Международното хуманитарно право. Има създадени оръжия, които са с почти същата мощност като малки ядрени оръжия и за тях няма забрана да се използват. На въпроса забранени ли са ядрените оръжия и тяхното използване Международният съд отговаря, че по принцип „да”, но в някакви много крайни случаи, когато съществуването на държавата е застрашено, не може да каже”, каза Рогошев.  

Що се отнася до това дали войната в Украйна показва нуждата от реформи в Международното хуманитарно право, Рогошев посочи, че с всеки един въоръжен конфликт възникват нови въпроси и нови казуси.

„Последните неща, които виждаме във войната в Украйна, е използването на изкуствен интелект в оръжия...Генералното правило към този момент е, че не е добре изкуственият интелект да действа абсолютно сам. Не е сигурно дали той може да направи разделение между военен обект и военно лице и цивилен обект и цивилно лице”, изтъкнаха събеседниците.

Целия разговор гледайте във видео материала Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:36 | 24.02.23 г.
fallback
Още от Свят виж още