fallback

Сорос: Поражение на Русия в Украйна ще доведе до разпадането на "Руската империя"

Бившите съветски републики нямат търпение да видят поражение на руснаците в Украйна, защото искат да утвърдят независимостта си, твърди милиардерът

16:44 | 17.02.23 г. 13

Финансистът и милиардер Джордж Сорос заяви, че ако Русия бъде победена във войната в Украйна, това ще доведе до разпадането на „Руската империя“, както я определя. Това според него ще бъде приветствано от бившите съветски републики, пише Ройтерс.

Нашествието на Русия в Украйна на 24 февруари предизвика един от най-кървавите конфликти в Европа от Втората световна война насам и най-голямото противопоставяне между Москва и Запада от Кубинската ракетна криза през 1962 г.

Сорос заяви, че САЩ ще подкрепят Украйна, но президентът Джо Байдън е предупредил украинския си колега Володимир Зеленски, че има ограничения и че Трета световна война трябва да бъде избегната. Сорос не разкрива източника си на информация.

Бившият хедж фонд мениджър, преквалифицирал се във филантроп, заяви, че руската армия е зле ръководена, слабо оборудвана и деморализирана, но президентът Владимир Путин се е обърнал към наемническата групировка „Вагнер“, за да противодейства на украинската армия.

„Страните от бившия СССР нямат търпение да видят поражение на руснаците в Украйна, защото искат да утвърдят своята независимост“, коментира Сорос пред Мюнхенската конференция за сигурност според текст на речта му, публикувана от канцеларията му.

„Това означава, че победа на Украйна ще доведе до разпадането на Руската империя. Русия вече няма да е заплаха за Европа и за света. Това ще бъде голяма промяна към по-добро“, допълни той.

След разпадането на СССР през 1991 г. супесилата, разполагаща с ядрено оръжие, се раздели на 15 независими републики, въпреки че Русия остава най-силната сред тях и притежава най-големия ядрен арсенал в света.

САЩ отхвърлят твърденията на Кремъл, че Вашингтон иска да унищожи Русия, която е и най-големият производител на суровини в света.

Според Сорос Путин разчита на наемническата групировка „Вагнер“, ръководена от Евгений Пригожин, и това изглежда дава резултат в краткосрочен план.

„Рискът се оправда. Украйна е изправена пред стратегически избор – да затъне в сдържането на „Вагнер“ или да предаде на Русия пропагандната победа и да запази ограничените си ресурси за контраатака“, коментира Сорос.

Според него Украйна има тесен прозорец през пролетта да го постигне, след като получи оръжието, обещано от Запада.

По отношение на Китай Сорос заяви, че стратегията на президента Си Дзинпин за нулев COVID е разтърсила доверието в Комунистическата партия.

„Настоящата ситуация изпълнява всички предварителни условия за смяна на режима или революция. Но това е само началото на непрозрачен процес, последиците от който ще бъдат усещани по-дълго“, отбеляза Сорос.

„В краткосрочен план Си вероятно ще остане на власт, защото има твърд контрол върху всички инструменти за репресия. Но съм убеден, че Си няма да остане на власт до края на живота си и че докато той е президент, Китай няма да стане доминиращата военна и политическа сила, към която Си се стреми“, допълни той.

Сорос определи Русия, най-голямата страна в света от гледна точка на територия, и Китай, втората по големина икономика в света, като водещи членове на група издигащи се „затворени общества“, където човекът е подчинен на държавата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:44 | 17.02.23 г.
fallback
Още от Свят виж още