ООН и хуманитарни организации призовават за набиране на 43,4 млн. долара в помощ на българското правителство за осигуряване на подкрепа за до 200 хиляди бежанци от Украйна в страната.
Призивът идва дни преди първата годишнина от нахлуването на руските сили в Украйна на 24 февруари 2022 г.
Бежанците се нуждаят от постоянна подкрепа и солидарност, докато успеят да се завърнат по домовете си в безопасност и с достойнство, което трябва да остане приоритет, посочва в съобщение на организацията Седа Кузуджу, представител на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), Агенцията на ООН за бежанците в България и координатор по въпросите на бежанците.
Призивът е част от регионалния План за отговор на бежанска ситуация (ПОБС) от Украйна, стартиран в Женева на 15 февруари с предвидени 1,7 млрд. долара. Планът включва 10 държави, приемащи бежанци, а именно България, Чешката република, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Молдова, Полша, Румъния и Словакия, с около 250 партньора – повече от половината от които са национални партньори. Тези средства ще помогнат на 4,2 млн. украински бежанци и на общностите в страните, които ги приемат.
Хуманитарната ситуация в Украйна се влоши рязко през 2022 г., след като инвазията на Руската федерация ескалира осемгодишния конфликт в източната част на страната в пълномащабна война. Опустошенията и разрушенията са потресаващи, като около 40% от населението на Украйна вече се нуждае от хуманитарна помощ и закрила. Войната също така принуди много хора да напуснат Украйна, което доведе до хуманитарна криза с мащаби, на които Европа не е била свидетел от десетилетия, посочват от ООН.
Миналата година регионалните партньори по ПОБС достигнаха до милиони бежанци от Украйна, предоставяйки им закрила и помощ, включително над 1,1 млн. души, които получиха подкрепа за достъп до закрила, както и над 609 хил. деца, които се възползваха от услуги за закрила на детето. Почти 1 млн. бежанци получиха помощ в натура, а над 885 хил. души получиха спешна парична помощ за покриване на основните си нужди.
През 2023 г. Планът за България залага подкрепа на правителството в предоставянето на ключови услуги по линия на закрилата, подкрепа за препитание и възможности за приобщаване на бежанците от Украйна и нуждаещи се от международна закрила.
По официални данни на Държавната агенция за бежанците и Главна дирекция „Гранична полиция“ от началото на войната - 24 февруари 2022 г., в България са влезли близо 1,1 млн. украински граждани. България е регистрирала за временна закрила повече от 151 хил. бежанци от Украйна, а около 50 хил. са останали в страната.
Партньори на регионалния ПОБС в България са агенциите на ООН: Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН), Детският фонд на ООН (УНИЦЕФ), Международната организация по миграция (МОМ), Световната здравна организация (СЗО); националните НПО.