fallback

Димо Гяуров: С "Магнитски" ни показват, че не сме се диверсифицирали достатъчно от Русия

Една от целите на санкциите е насърчаване на енергийната диверсификация на България и приближаването към европейските ценности

17:44 | 15.02.23 г.

С новите санкции по закона "Магнитски" САЩ не ни казват нищо ново за липсата на прозрачност по отношение на обществени поръчки и доставки за АЕЦ "Козлодуй". Включването на Великобритания към санкционните действия показват, че не са били оправдани очакванията от българските власти след първия списък на санкционирани. Това коментира ген. Димо Гяуров, бивш директор на Националната разузнавателна служба, в ефира на предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.

"Една от целите на санкционния списък и обявяването на санкциите е насърчаване на енергийната диверсификация от страна на България и приближаването ѝ към европейските ценности. С други думи оценката е, че нито сме се диверсифицирали достатъчно, нито сме прегърнали европейските ценности достатъчно и имаме нужда от подобни действия", коментира Гяуров.

При посещението си в София посланик Джеймс О'Брайън, ръководител на Службата за координация на санкциите в Държавния департамент на САЩ, ясно заяви, че САЩ очакват реални мерки за борба с корупцията и съдебна реформа от следващия парламент, напомни Гяуров и добави, че неприлагането на законите в България много често е не защото няма желание, а заради наличието на "калинки", които не знаят как да ги прилагат и не могат.

По думите му липсата на обществено достъпни подробности по договорите на "Булгаргаз" с "Газпром" затруднява изграждането на ясна картина за събитията около прекъсването на руските доставки на газ за България, а и обилното говорене по темата едва ли е в полза на България, каза Гяуров.

По темата за войната в Украйна гостът посочи, че Кремъл разчита на натрупването на умора в европейските общества от войната и е очаквано все повече да се чуват гласове срещу помощта за Украйна, които европейските политици може да вземат предвид бъдещи избори. Евроатлантическото единство няма да се разбие, но отделните партньори имат различно виждане за развоя на ситуацията.

"Не виждам мирно и дипломатическо приключване на войната в обозримо бъдеще, най-малко до края на 2024 г. И двете страни не желаят да седнат на масата за преговори - те ще пожелаят да направят това, когато се убедят, че нищо повече не е възможно да бъде постигнато с военни средства. От тази гледна точка възлиза големият въпрос за САЩ и ЕС дали не дават напразни обещания на украинската страна", коментира гостът.

Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:44 | 15.02.23 г.
fallback
Още от Свят виж още