fallback

САЩ предупреждават Украйна за „повратна точка“ във войната

Администрацията на Джо Байдън смята, че най-добрият сценарий е Украйна да завземе възможно най-много територии през следващите месеци

07:17 | 14.02.23 г. 10
Автор - снимка
Създател

По време на посещението си в Украйна представители на САЩ са обявили „повратна точка" в конфликта с Русия, съобщават източници на The Washington Post. Администрацията на Джо Байдън смята, че най-добрият сценарий е Украйна да завземе възможно най-много територии през следващите месеци, преди да започнат преговорите. Освен това американското разузнаване смята, че Украйна все още няма да е в състояние да предприеме настъпление в Крим.

Представители на САЩ са засилили натиска върху Киев да постигне по-голям напредък на бойното поле, пише WP. И докато Вашингтон обещава да подкрепя Киев „толкова дълго, колкото е необходимо", властите виждат в последните пакети помощ най-добрия начин да „променят хода на войната". „Колкото е необходимо" се отнася до мащаба на конфликта. То не се отнася до размера на помощта", обяснява един от източниците на вестника.

Изданието отбелязва, че в миналото пакетите с помощи са получавали силна двупартийна подкрепа и Конгресът „е давал на Белия дом повече, отколкото той е поискал“. Но това беше по времето, когато Камарата на представителите се ръководеше от демократите. В момента Белият дом работи с Конгреса за одобряване на бюджетна помощ за Украйна в размер на 10 млрд. долара. Освен това администрацията на Джо Байдън може да обяви нов пакет от военна помощ следващата седмица, на годишнината от разполагането на руските войски в Украйна. Очаква се през същия период да бъдат наложени нови антируски санкции.

Вашингтон очаква критична точка през пролетта, когато САЩ смятат, че Русия ще започне офанзива, а Украйна ще предприеме „контраофанзива, за да си върне загубената територия". Американски военни анализатори предупреждават, че Киев няма да може едновременно да удържи Бахмут и да се опита да извърши контранастъпление.

Според представители на САЩ, „ако Украйна продължи да се сражава навсякъде, където Русия изпрати свои войски, това ще бъде само в полза на Москва". Вашингтон настоява Украйна да даде приоритет на пролетната контраофанзива. Според един от официалните представители на САЩ загубата на Бахмут няма да доведе до „значителна стратегическа промяна на бойното поле".

Освен това, според вестника, американското разузнаване е стигнало до заключението, че Украйна няма да може да окупира Крим. В момента украинските войски не разполагат с достатъчно възможности за това.

Според WP оптимистите вярват, че Украйна може да предотврати по-нататъшното придвижване на руските войски на изток, да окупира територии на юг и да се споразумее с Русия за прекратяване на военните действия до края на годината. Скептиците смятат, че „времето не е на страната на Украйна" заради подсилването на войските на Русия. 

Междувременно според източници на Financial Times администрацията на американския президент Джо Байдън допуска изпращането на изтребители в Украйна. Преди това самият държавен глава изключи възможността за прехвърляне на самолетите.

Според FT официални представители на САЩ признават, че вероятно ще предоставят на Киев „по-модерни самолети, докато войната се проточва, или поне ще дадат зелена светлина за прехвърляне на F-16 от други страни". Според вестника въпросът за предоставянето на самолетите ще бъде обсъден на срещата на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел на 14 февруари.

Източниците на FT отбелязват, че получаването на изтребителите е по-дългосрочна цел за Украйна. Приоритет е снабдяването с боеприпаси.

Гробище на военни в близост до Бахмут. Снимка: ЕРА

След като одобриха доставките на танкове западно производство, украинските власти започнаха активно да търсят изтребители. Британският министър-председател Риши Сунак обеща да започне обучение на украински пилоти още през пролетта и възложи на министъра на отбраната да разгледа възможността за снабдяване на Киев със самолети. Германският канцлер Олаф Шолц и американският президент Джо Байдън по-рано изключиха възможността за изпращане на изтребители в Киев. Френският президент Еманюел Макрон, запитан за възможността за доставки, заяви, че „по принцип нищо не е изключено". А Словакия вече работи по въпроса за прехвърлянето на подобни самолети от типа МиГ-29. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:56 | 14.02.23 г.
fallback
Още от Свят виж още