Украинските въоръжени сили продължават да се противопоставят на постоянните руски атаки в град Бахмут. „Изправяме се срещу тях", заяви президентът Володимир Зеленски в ежедневното си видеообръщение.
По-рано, каза той, на заседание на Ставката, висшето командване на Украйна, са били обсъдени опитите на окупаторите да обкръжат града и да пробият украинската отбрана. „И съм благодарен на всеки войник, който показа решимостта си да се съпротивлява."
Нови назначения на фронтовете
Зеленски съобщи и за нови назначения на украинските фронтове. „В редица региони, особено в граничните и фронтовите райони, набираме лидери с военен опит", каза той. Според него това са хората, „които могат най-ефективно да се защитят от настоящите заплахи". Като цяло военният опит от досегашната война трябва да се съчетава с лидерство в местната и централната администрация, поясни още президентът.
Украйна ще поиска ракети и самолети на конференцията по сигурността
Украйна планира да поиска изтребители и ракети с далечен обсег на Мюнхенската конференция по сигурността следващата седмица. Това е „приоритетен въпрос" за Киев, заяви министърът на външните работи Дмитрий Кулеба според изявление на неговия офис. По-специално самолетите са въпрос, който трябва да бъде решен, казва той.
Както и миналата година, вицепрезидентът на САЩ Камала Харис също планира да присъства на конференцията. Правителството обяви, че Харис ще пътува до Мюнхен следващата седмица. Тя ще произнесе реч там.
Украинците биха продължили битката дори и след ядрена атака
Преобладаващата част от украинците биха искали да продължат да се бият дори в случай на евентуално използване на тактическо ядрено оръжие от страна на Русия. Това показва резултатът от представително проучване на тазгодишния "Мюнхенски доклад за сигурността" на Мюнхенската конференция по сигурността, цитиран от Tagesspiegel. Според материала почти девет от всеки десет анкетирани (89%) искат да продължат да се бият дори в случай на евентуален ядрен удар по украински град. В такъв случай само шест процента от анкетираните подкрепят предаването.
Дори в случай на постоянни бомбардировки на украинските градове от страна на Русия мнозинството от хората в Украйна отхвърля капитулацията. 95% от анкетираните биха искали да продължат да се бият дори при такъв сценарий на война, а само 3% биха подкрепили украинска капитулация. Според проучването прекратяването на огъня би било приемливо за 88% от анкетираните само ако Русия изтегли всички войски от Украйна, включително Крим. За повече от седем от десет респонденти (78%) изтеглянето на руските войски само до демаркационните линии от 24 февруари 2022 г. би било неприемливо. Почти три четвърти (72%) биха искали да видят дългосрочни доставки на оръжие. Голямо мнозинство вярва, че САЩ и НАТО ще защитят страната им, а не ЕС.
Други събития от вечерта накратко:
- Защитните устройства в Запорожската атомна електроцентрала са почти готови, съобщава руската информационна агенция ТАСС.
- В окупираната Луганска област руските окупатори принуждават учителите да кандидатстват за руски паспорти, съобщават медиите.
- Украинският президент Володимир Зеленски предложи помощта на страната си за справяне с последиците от силното земетресение в Турция и Сирия.
- По данни на ООН 17,6 милиона украинци са зависими от хуманитарна помощ. Това е почти 40 % от населението на страната.
- Приходите в руския държавен бюджет рязко намаляха през януари в сравнение със същия месец на миналата година.