Той напомни, че в последната година и половина има цикъл за повишаване на лихвените проценти и това увеличение се отразява на цената на финансирането. Според Караиванов този хроничен проблем продължава и той смята, че ако се задълбочи, ще има по-малък капацитет българската икономика да реализира ръст.
Караиванов посочи, че тази година ще е изключително важно да се получи стабилен парламент, който поне да гласува законите, необходими за Националния план за възстановяване и устойчивост, за да „може поне парите по него да се реализират“.
По думите на макроикономиста в добрите години, когато България е реализирала ръст над 5%, делът на инвестициите е бил 24-27% от брутния вътрешен продукт, а в последните години е 20-22%. „Необходими са три до четири процента от БВП на година допълнително инвестиции, за да има две-три години последователно натрупване, което да доведе до добър резултат“, коментира Васил Караиванов.
Той е на мнение, че за България ще е важен докладът, който ще бъде направен през юни за конвергентността на българската икономика с тази на еврозоната по отношение на приемането ни във валутния блок. „Ще се направят компромиси от икономическа гледна точка, за да се реализира политическата цел – присъединяване на България към еврозоната“, смята Караиванов.
Какви са предизвикателствата пред европейската икономика. Ще има ли рецесия в Европа след като ЕЦБ увеличи лихвите?
Целия разговор гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването „В развитие“ гледайте тук.