Напрежението между президента на САЩ Джо Байдън и петролната индустрия расте, подклаждано от решението на Chevron Corp. да изкупи обратно акции за 75 млрд. долара в продължение на няколко години и да увеличи изплащането на дивидент, вместо да инвестира тези пари в нови сондажи, пише Bloomberg.
Търканията между властта и индустрията се подновяват в момент, когато големите петролни компании се готвят да отчетат обща годишна печалба в размер на близо 200 млрд. долара на фона на високите цени на горивата, които изострят икономическите удари върху потребителите. Последните трябва да се справят и с високата инфлация при други продукти, като храни и услуги.
Chevron вероятно ще отчете рекордна печалба от 37 млрд. долара за 2022 г., над два пъти повече от възвръщаемостта си през предходната година, показват прогнози на анализатори, анкетирани от Bloomberg. Междувременно Exxon Mobil Corp. се очаква да отчете печалба от 57,6 млрд. долара.
Междувременно Valero Energy Corp. отчете рекордна годишна печалба, като същевременно разпредели между акционерите почти половината от генерираните от оперативни дейности 13,8 млрд. долара.
Белият дом разкритикува плана за обратно изкупуване на Chevron в сряда, посочвайки, че петролната компания трябва да насочва повече средства от печалбите си към увеличаване на производството, вместо да възнаграждава акционерите. Пакетът за обратно изкупуване на Chevron е толкова голям, че може да финансира над четири години сондажна дейност и други проекти при сегашния темп на разходите на компанията.
„За компания, която твърдеше не много отдавна, че „работи усилено“ за увеличаване на производството на петрол, раздаването на 75 млрд. долара на ръководители и богати акционери със сигурност е странен начин да демонстрира това“, заяви говорителят на Белия дом Абдула Хасан. „Продължаваме да призоваваме петролните компании да използват своите рекордни печалби, за да увеличат доставките и да намалят разходите за американския народ“, добавя Хасан.
Миналата година Байдън предприе исторически мерки да спре ръста при цените на петрола, като осигури 180 млн. барела суров петрол от стратегическите резерви на САЩ. Но той все още не успява да убеди петролните компании драстично да увеличат разходите за нови сондажи след опустошителните загуби по време на пандемията и подновените обещания за капиталова дисциплина. А представители на индустрията, на свой ред, обвиняват администрацията на Байдън за антипетролната ѝ реторика и за фокусирането върху набор от зелени политики, които обезсърчават новите инвестиции в производството на изкопаеми горива.