fallback

Щетите по инфраструктурата на Украйна вече надхвърлят 138 млрд. долара

Средствата за възстановяването на страната могат да дойдат и от замразени активи на Русия

21:37 | 24.01.23 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Към края на 2022 година щетите, нанесени от войната върху украинската инфраструктура, достигат 138 млрд. долара, сочи изчисление на Киевския институт по икономика (KSE). Проучването е направено съвместно с централната власт в страната. Анализаторите отбелязват масовите ракетни удари по обекти на критичната инфраструктура през декември и януари, които са донесли разрушения, оценявани на 2 млрд. долара, върху жилищни сгради, училища и детски градини, спортни и енергийни обекти.

Щетите върху сградния фонд от началото на руската военна инвазия, се оценяват на около 54 млрд. долара. Повредени или изцяло унищожени са почти 150 хил. жилищни сгради, от които 131 хил. къщи и почти 18 хил. сгради с апартаменти.  Повредени или разрушени са повече от 3 хил. учебни институции, включително и сгради на университети и детски градини, а щетите се изчисляват на 8,6 млрд. долара.

Щетите върху енергийната инфраструктура са оценени на базата на публичната информация и вероятно не са пълни, посочват от KSE. Събраните данни сочат, че руските ракети са унищожили съоръжения за 6,8 млрд. долара. Властите в страната коментираха през декември, че няма ТЕЦ или ВЕЦ в страната, който да не е засегнат от ракетните удари. Сериозни са пораженията и по мрежата.

Вследствие от ракетен удар в края на ноември енергийната система на Украйна претърпя срив и всички ядрени централи бяха изведени от системата. Възстановяването отне два дни, а страната все още страда от недостиг на електроенергия в пиковите часове, особено при падането на температурите. Липсата на електроенергия в повечето случаи води до спиране на подаването на газ и топлоенергия и за да бъдат избегнати тези случаи правителството отдели 40 млн. евро за покупка на генератори.

По данни на Министерството на териториалното развитие и инфраструктурата към началото на януари 2023 година от над 150 разрушени или повредени мостове или надлези на пътища от национално значение, вече е възстановено преминаването по 78 обекта. Повечето то тях са в областите Киев (възстановени 20 от 24 разрушени обекта) и Чернигов (20 от 27 обекта). След освобождаването на Херсон допълнително се възстановява движението и по подобни обекти в региона.

Като цяло разрушенията на пътната инфраструктура костват 35,6 млрд. долара. Щетите за индустрията се изчисляват на 13 млрд. долара. Щетите, нанесени на селското стопанство от военните действия, са в размер на 6,6 млрд. долара.

Възстановяването на Украйна

Официално, по изчисленията на Украйна, европейските институции и Световната банка, възстановяването на разрушенията ще коства поне 350 млрд. долара. Тези анализи обаче са от края на септември, тоест преди началото на масовите ракетни обстрели по обекти на инфраструктурата, припомня Financial Times. В свои интервюта украинският президент Володимир Зеленски отбелязва също, че тази цифра може да се окаже много по-голяма, защото Киев няма информация какво се случва в окупираните територии.

В мирния план, предложен от Зеленски, е включено изплащането на репарации от страна на Русия, но в Киев не разчитат много, че ще ги получат. В Москва са категорични, че няма да плащат за щети, нито ще се съгласят има трибунал за военни престъпления на  руснаци в Украйна, което също е заложено в предложението на украинския лидер.

Като санкция заради военните действия ЕС замрази към 300 млрд. евро активи на руската централна банка. В Брюксел анализират възможността тези средства да бъдат иззети и използвани за възстановяване на щетите в Украйна и трябва да бъде намерено правно основание за това. Но в много европейските страни има практика замразеното имущество да бъде конфискувано, когато бъде установено извършено престъпление. Затова и трибуналът за военни престъпление вероятно ще бъде ключов фактор за възстановяването на Украйна. 

Това, което още иска да види ЕК за възстановяването на Украйна, са реформи - основно по отношение на борбата с корупцията и Володимир Зеленски се погрижи да им предостави доказателство за своето желание за промяна, подписвайки няколко указа за освобождаването на високопоставени чиновници и зам.-министри, чиито имена се оказаха забъркани с корупционни скандали, избухнали в последните дни в Украйна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:37 | 24.01.23 г.
fallback
Още от Свят виж още