fallback

Над 550 международни компании продължават да работят с Русия

223 от големите световни брандове продължават бизнеса си както и преди войната, сочи проучване на Университета в Йеил

16:08 | 23.01.23 г. 4

Повече от 550 международни компании, много от които от Европа, продължават да работят с Русия въпреки силния обществен натиск след началото на войната в Украйна, сочи анализ на Университета в Йейл, цитиран от Euronews. Нещо повече, много от тези компании, които са големи европейски брандове (Benetton, Clarins, La Coste, Siemens Healthineers и Phillips), продължават да вършат "бизнеса си обичайно".

Подобно е положението и с някои големи фирми от САЩ като Tom Ford и Tupperware, китайските Alibaba, Tencent и ZTE, а авикомпаниите Emirates Airlines, Egyptair, Qatar Airways, Air Serbia и Turkish Airlines продължават да извършват полети от и за Русия.

Анализаторите са съставили списък с 1389 компании от целия свят. От тях 223 не са променили бизнес методите си отпреди войната и сред тях най-много са германските компании, изчислява европейското издание Politico. 162 компании са замразили дейността си, но все още имат отношение към руския пазар, или групата на "купуващите време", а 170 са спрели своите основни дейности, но запазват своите по-незначителни операции.

493 компании временно са спрели всички или почти всички операции в Русия, но могат да се завърнат. Само 341 компании са преустановили тотално своите дейности в Русия. Сред тях са Ford, Renault, McDonald's, Ikea и Shell.

McDonalds е една от компаниите, които напълно се изтеглиха от Русия, продавайки бизнеса си. Снимка: Bloomberg

Сред "купуващите време" са водещи компании като AstraZeneca, Bayer, Barilla и други големи брандове от страни от Г-7 и ЕС. В тази категория попадат и няколко енергийни компании като френските Engie и TotalEnergies, нидерландската банка ING, както и хранителните гиганти Nestle и Unilever, веригата Subway.

Според Euronews 550-те компании, които запазват своите операции или просто намаляват до някаква степен присъствието си в Русия, рискуват единството на Запада по отношение на войната в Украйна. Западните държави от месеци търсят начини да намалят приходите в руския бюджет, които Кремъл използва за финансиране на войната.

Говорител на Европейската комисия коментира по повод анализа, че санкциите сами по себе си не задължават европейския бизнес да напусне Русия. Много от компаниите са го направили по собствена воля. "Не е задължително тези, които остават, непременно да нарушават санкциите на ЕС, доколкото работят в сектор, който не е под ограничения", допълват още от ЕК.

Този списък повдига въпроса докато световните политически лидери демонстрират единство с Украйна, колко дълго бизнесът може да изолира Москва и да намери нови пазари, особено в сферата на енергетиката, металите и храните, пише в заключение Politico.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:58 | 23.01.23 г.
fallback
Още от Свят виж още