fallback

Безизходната битка - шест фактора, които могат да гарантират решение на войната

Волята на Украйна да се съпротивлява е силна, но и стремежът на Кремъл да завладее страната е силен. Какво да правим оттук нататък?

20:16 | 27.12.22 г. 6
Автор - снимка
Създател

Обръщението на руския външен министър към Украйна беше същевременно и огромна заплаха. „Въпросът е много прост: изпълнете исканията на Москва за ваше собствено добро", заяви Сергей Лавров пред руската информационна агенция ТАСС в интервю, публикувано в нощта срещу вторник. „В противен случай въпросът ще бъде решен от руската армия“. 

По този начин Лавров повтори старите си познати искания: признаване на окупираните територии, които съставляват около една пета от територията на Украйна. И „демилитаризацията" на останалата част от Украйна.

Украинският президент също обрисува ситуацията като ожесточена, безизходна война. „Окупаторите използват всички средства, с които разполагат, а те са значителни, за да постигнат какъвто и да било напредък", заяви Володимир Зеленски в последното си видеопослание.

Десет месеца война опустошиха цели райони на Украйна. Разрушените градове на изток са скелети от руини, а полетата на километри от тях приличат на кратерни пейзажи. Десетки хиляди войници са загинали и от двете страни.

Руските ракети разпространяват смъртта и разрушенията и далеч отвъд фронта. Икономиката е застрашена от колапс; посред зима в Украйна продължават да се нарушават доставките на електроенергия, вода и топлинна енергия. В последното си видеообръщение Зеленски заяви, че почти девет милиона души са останали без електричество.

Но волята за съпротива на украинците остава несломима. Техните въоръжени сили успяват да направят това, което едва ли някой е смятал за възможно в началото на войната: да се противопоставят на руското превъзходство и да отблъснат нашествениците.

Но и руснаците не се отказват; след частичната мобилизация в края на септември те хвърлят нови сили на фронта. Военното ръководство продължава да се надява на пробив при Бахмут - бомбардиран град в Донбас, който все още се държи от украинците. Украинското правителство очаква руската армия да започне нова офанзива, вероятно още през януари.

Дали това ще бъде последен отпор, преди изтощението да принуди двете страни да седнат на масата за преговори? Има ли изобщо надежда за украинска победа? Или в крайна сметка Русия ще триумфира? 

Отговорът на тези въпроси зависи от няколко фактора. Германският икономически всекидневник Handebsblatt обобщава шест особено важни въпроса за изхода от войната. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:07 | 27.12.22 г.
fallback
Още от Свят виж още