fallback

САЩ обмислят да предоставят системи Patriot за Украйна?

Украйна активно работи за създаването на специален трибунал за военните престъпления на Русия

08:45 | 30.11.22 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

САЩ обмислят да предоставят системи за въздушна отбрана Patriot на Украйна, за да се защити от въздушните удари на Русия, пише CNN, позовавайки се на свои източници. Според тях в момента водещ приоритет за Вашингтон е въздушната защита на Украйна.

Още в първите дни на войната украинският президент Володимир Зеленски призова Запада да "затвори" небето над Украйна - с помощта на ПВО и самолети, но тогава опасенията бяха, че това ще се сметне като намеса на НАТО в конфликта и ще доведе до ескалацията му. В последните месеци обаче руските военни извършиха няколко масови ракетни обстрела, насочени към обекти на гражданската инфраструктура - основно енергийни съоръжения, и Украйна започна да получава различни системи за защита от западните партньори.

Един от основните проблеми със системата Patriot е, че е нужна специална подготовка за работа с нея, уточняват американските военни.

Преди дни Германия съобщи, че ще предостави системи Patriot за Полша след като ракета от конфликта в Украйна падна на полска територия и уби двама души. Варшава тогава заяви, че е по-добре системите да бъдат предоставени на Украйна. Германският канцлер Олаф Шолц обаче обясни, че такова решение трябва да бъде одобрено от всички членове на НАТО.

В първия ден от двудневната среща на външните министри на НАТО в Букурещ САЩ съобщиха още и че ще отпуснат 53 млн. долара за възстановяване на енергийната мрежа. С тези средства ще бъдат купувани трансформатори и друго оборудване, необходимо за спешните ремонти след руските ракетни обстрели, пише Bloomberg.

Един от съветниците на украинския президент Олексей Арестович коментира пред руския опозиционер Марк Фейгин, че украинската енергийна система е изградена с мисъл да устои на термоядрен конфликт между СССР и САЩ. Според него, дори и с прекъсвания и сривове, системата в крайна сметка ще устои на атаките.

Боеве от местно значение

Интензивни остават боевете в Донецка и Луганска област, извършват се удари в Харковска области и на юг, коментира в своето вечерно обръщение Володимир Зеленски. Института за изучаване на войната (ISW) потвърждава минимални завоевания на руските военни около Бахмут, но посочват, че те на този етап все още нямат тактическо значение - прекъсване на логистичните връзки на украинските военни в района.

В Украйна са в очакване на следващия масов ракетен удар, след като в понеделник (28 ноември) в Черно море навлязоха няколко кораба, носещи ракети. На 29 ноември военните са засекли полети на самолети над Украйна, но без нанасяне на удари. Според експертите това са "тренировъчни полети", чиято цел е и да разузнае къде се намират системите за ПВО на Украйна.

Украинските военни успяват да свалят голяма част от изстреляните крилати ракети на Русия, което прави масовите удари скъпи и не толкова ефективни. В последния обстрел на 23 ноември от 70 изстреляни ракети украинската ПВО е свалила 51.

Специален трибунал за руските престъпления

Украйна работи активно за създаването на специален трибунал за военните престъпления на Русия, коментира още Володимир Зеленски в своето вечерно обръщение. По негови думи, че Киев си сътрудничи с Нидерландия и Франция за събиране на доказателства за престъпленията на руските военни. Първата дама на Украйна Олена Зеленска се обърна към членовете на британския парламент също с искане за подкрепа в тази област.

Преди седмица НАТО определи Русия като държава, която спонсорира тероризма и тогава призова и за създаването на подобен трибунал.

В своето обръщение Зеленски припомни, че през 1942 година в Лондон съюзническите сили подписват Договора от двореца Сейнт Джеймс, който павира пътя към Нюрнбергския процес след края на Втората световна война.

САЩ обмисля да определи ЧВК "Вагнер" за терористична организация

Вашингтон обмисля да обяви частната военна компания "Вагнер" за терористична организация, пише още Bloomberg. Ръководителят на компанията - Евгений Пригожин, се смята за част от близкото обкръжение на президента Владимир Путин. В момента паравоенната организация е основна част от основните сили на фронта в Донбас. ЧВК "Вагнер" участва и в конфликта в Сирия, но Кремъл официално отрича да има контакти с паравоенната организация.

Европейският парламент призова страните от ЕС да признаят "Вагнер", "кадировците" и други военни организации, спонсорирани от руската държава, за терористични организации. Европейските депутати с голямо мнозинство определиха Русия за страна, спонсорираща тероризма.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:44 | 30.11.22 г.
fallback
Още от Свят виж още