fallback

Кримският мост – не само със стратегическо, но и със символно значение 

Стратегическите последици от сриването на моста може да са дори по-малки от психологическия удар по руснаците 

16:13 | 08.10.22 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Пожарът може и да е угасен. Но стратегическите последици от пожара на Керченския мост (Кримския) вероятно ще бъдат огромни за руската армия, която в момента се сражава в Украйна. Мостът, който свързва Кримския полуостров с руската суша, се смята за важен маршрут за снабдяване на руските сили, които се сражават в Южна Украйна. В същото време обаче психологическият удар над руското население може да е огромен, защото в продължение на месеци Москва твърдеше, че е струпала най-добрите си ПВО и защита около мащабното съоръжение. 

В събота сутринта Русия заяви, че пожарът е причинен от камион бомба. Дали това е вярно, все още не е ясно. Видеозапис на очевидци, който засега не може да бъде потвърден, показва, че по време на експлозията камионът все още е бил непокътнат. Друг видеоклип, който също не може да бъде потвърден, показва две непосредствени една след друга експлозии, което навява на мисълта, че причината може да са ракети. 

Според Националния антитерористичен комитет на Русия в събота бомбата е подпалила седем железопътни вагона, натоварени с гориво, което е довело до „частично срутване на две секции на моста". Според руската страна са загинали най-малко трима души.

Два участъка от моста, предназначени за движение на автомобили, частично се срутиха. Засега няма изявления за това кой е отговорен за нападението.  

цей день настав: ми анонсуємо марку з мостом pic.twitter.com/wtxAVe12q4

— Укрпошта (@ukrposhta) October 8, 2022

В началото на инвазията през февруари Русия окупира райони северно от Крим, а военните създадоха и сухопътен коридор покрай Азовско море. В момента обаче Украйна се опитва да си върне тези райони с мащабна контраофанзива.

Стратегически и символни щети за Русия

През последните седмици Украйна постигна значителни успехи в източната и южната част на страната, като си върна райони, които преди това бяха държани от Русия по време на седеммесечната война. Ако мостът не функционира, за Москва ще бъде много по-трудно да осъществява доставки за руската армия на полуострова.

От друга страна, кримската столица Симферопол заяви, че няма опасност от затруднения в доставките. Руското министерство на енергетиката заяви, че доставките на гориво също са гарантирани, независимо от изгорелия дизел.

Строителството на 19-километровия мост започна през 2015 г., година след незаконното анексиране на Крим от Русия, за да свърже полуострова с руския континент. Той се счита за проект за пример на Путин и следователно има символичен характер, освен безспорната си стратегическа полза. Построеният за близо 4 млрд. долара мост е основната логистична връзка за полуострова и за частите от украинските области Херсон и Запорожие, завзети от Москва през февруари и март. В момента украинските сили напредват в Херсон, като през последните дни превзеха десетки села. 

Други пътни връзки с Крим Русия има през окупираните части на Южна Украйна и района на Донбас в източната част на страната. Те обаче преминават през райони, където действат украински бунтовници или където украинската артилерия остава в обсега на действие. Не съществува жизнеспособна алтернативна връзка с железопътен транспорт - предпочитаният метод за транспортиране от руските военни.

В миналото Украйна неведнъж е заплашвала да атакува моста, който намери своето място и на културната сцена. Например художник вече създаде изображение на марка, на която са изобразени пожари на моста. В събота сутринта киевчани позираха за снимки пред прекомерно увеличената марка в украинската столица.

Пътният мост е открит през 2018 г., а железопътният - през 2019 г. Конструкцията се състои от два успоредни моста, т.нар. мостове с прътови арки, всеки за автомобилен и железопътен трафик, и съответните пътища за достъп.

Железопътният трафик по повредения Кримски мост се очаква да бъде възобновен вечерта (20:00 ч. българско време), цитира „Интерфакс“ руското министерство на транспорта.

Украйна празнува удара

Украйна, която от края на февруари се съпротивлява на агресивната война на Русия, многократно е обявявала намерението си да си върне Крим. Военното ръководство в Киев също така обяви обстрел на мостовите съоръжения, веднага щом Западът достави тежки оръжия за това. Русия на свой ред подчертава, че нападение срещу моста би било ясно пресичане на червената линия. Бившият президент на Русия Дмитрий Медведев заяви през юли, че удар по Крим ще доведе до „незабавна отплата". В такъв случай силовият апарат в Москва заплашва да атакува командните центрове в Киев. 

Според Кремъл руският президент Владимир Путин е наредил създаването на комисия, която да разкрие предисторията на инцидента. Властите в Крим обявиха, че ще осигурят движението с фериботи и по сухопътния коридор, който доскоро беше окупиран от Украйна. В кримската столица Симферопол заявиха, че няма опасност от затруднения в доставките. Председателят на кримския парламент Владимир Константинов заяви, че „украински вандали" са повредили моста. Руското министерство на енергетиката каза, че доставките на гориво също са гарантирани, независимо от изгорелия дизел.

Николай Белиесков от Украинския институт за стратегически изследвания, който съветва президентството в Киев, заяви, че Кримският мост е незаменим за руските сили и, ако бъде прекъснат, "целият руски южен фронт ще се срине бързо и лесно".

Хора позират за снимки пред кадър на пощенска марка, на която е изобразен горящият Кримски мост на 8 октомври 2022 г. в центъра на Киев, Украйна. Снимка: Getty Images News

В свое видеопослание губернаторът на Крим заяви, че иска да „увери кримчани, че Република Крим е напълно обезпечена с гориво и храна. Имаме запаси от гориво за повече от един месец и от храна за повече от два месеца".

Съветникът на украинския президент Михайло Подоляк написа в Twitter, че това е „началото". Той не твърди, че Украйна носи пряка отговорност за инцидента, но също така пише: „Всичко незаконно трябва да бъде унищожено, всичко откраднато трябва да бъде върнато на Украйна, всичко окупирано от Русия трябва да бъде освободено“. 

Зад специалната операция стои тайната служба на Украйна (СБУ), съобщи интернет изданието „Украинска правда", позовавайки се на кръгове от сектора на сигурността в Киев. СБУ не потвърди това, но подобно на много официални агенции в Украйна публикува кадри от горящия мост в социалните мрежи, както и стихотворение към тях.

Ръководителят на пощите Игор Смилянски съобщи по информационния канал Telegram, че ще бъде отпечатана специална марка за моста. „Утрото никога не е било по-красиво. За този празник издаваме нова марка с Кримския мост, или по-скоро с това, което е останало от него“. Преди това украинските пощи вече бяха издали марка с изображение на разрушения руски крайцер „Москва", част от Черноморския флот на Русия.

Руски националистически блогъри, политици и военни анализатори от месеци призовават за масирани удари, които да унищожат украинските мостове над река Днепър, която разделя страната, железопътни възли и друга ключова инфраструктура, както и централата на правителството в Киев. 

Устойчивата противовъздушна отбрана на Украйна обаче не позволява на руските самолети да извършват бомбардировки дълбоко в страната. Макар че от месеци Русия използва намаляващия си резерв от крилати ракети и произведени в Иран дронове камикадзе, за да нанася такива удари по инфраструктурни обекти, тя не успява да предизвика значителни смущения във военната кампания на Украйна. Западни военни анализатори твърдят, че към момента Русия не разполага с възможност да ескалира конфликта с конвенционални оръжия.

Все пак Алексей Дзермант, прокремълски политически анализатор от Беларус, заяви, че нападението срещу моста е имало „ясна символична цел".

В платформата за съобщения Telegram той заяви, че това показва, че Украйна води „тотална война", докато Русия е ангажирана в „половинчата война". Дзермант, който е свързан с Центъра за изследване и развитие на континенталната интеграция в Евразия, мозъчен тръст в Минск, заяви, че досегашният подход на Русия към войната ще доведе до по-нататъшни неуспехи. 

В руските сайтове за социални медии, като „Вконтакте“, руската версия на Facebook, се появиха антиукраински публикации, като мнозина призовават Путин да предприеме по-решителни действия срещу Киев.

„Да им размахаме ли отново пръст?", пита мъж, представил се като Александър Дороххин, във "Вконтакте". „Може би е време да изпробваме ракета "Сармат" по Киев".

Отчаяние личи и в запитването на Анна Воропинова, която е останала блокирана на полуострова, след като пита на страницата на кримската група във „Вконтакте": „как сега да се върна на континента от Крим ???????".

„Къде да получа информация?", попита тя. „Какво да правя?"

По информация на агенциите, WSJ и Handelsblatt

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:13 | 08.10.22 г.
fallback
Още от Свят виж още