fallback

Накъде бягат руснаците след началото на мобилизацията?

До 700 хил. души може да са напуснали страната от 21 септември насам, съобщават руски медии

23:26 | 06.10.22 г. 4

Руснаци се трупат на границата със съседни страни, откакто президентът Владимир Путин обяви частична мобилизация на 21 септември за войната в Украйна.

Ройтерс обобщава колко хора са пресекли границите и как реагират страните.

Точният брой на напусналите родината си руснаци е трудно да се определи, но той може да достигне стотици хиляди души, сочат информации в медиите и данни на съседни страни. Те обикновено не са разбити и може да включват мъже, подлежащи на мобилизация, членове на семейството и други пътуващи.

Независимото издание „Новая Газета Европа“ съобщи на 26 септември, позовавайки се на източник от Кремъл, че 261 хил. мъже са напуснали страната след обявяването на мобилизацията. Данните могат да бъдат потвърдени независимо.

Русия отрече някои съобщения в руските медии, че 700 хил. руснаци са избягали от страната след съобщението.

На 4 октомври „Форбс Русия“ информира, цитирайки източник на Кремъл, че броят на хората, които са напуснали страната след обявяването на мобилизацията от Путин, може да е 700 хил. души.

„Нямам точните цифри, но, разбира се, те са далеч от заявеното там“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Данни за самолетните билети сочат ръст на напускащите хора. Броят на продадените еднопосочни билети от Русия нарасна с 27 на сто от 21 до 27 септември спрямо предходната седмица, сочат данни на базирания в Испания сайт ForwardKeys, който анализира резервации.

Руският министър на отбраната Сергей Шойгу съобщи, че Русия планира да набере 300 хил. мъже, а на 4 октомври заяви, че до момента са привикани 200 хил. души.

Накъде се насочват повечето?

Някои се отправят към Казахстан, който споделя втората по дължина сухопътна граница в света с Русия. Руснаците могат да влизат без паспорт или виза.

На 3 октомври казахстанският вътрешен министър съобщи, че над 200 хил. руснаци са влезли в страната от 21 септември, а около 147 хил. са напуснали през същия период, въпреки че крайната им дестинация не е ясна.

Вътрешното министерство на Грузия, където руснаците също могат а влизат без виза, съобщи, че 68 887 руснаци са пристигнали от 21 до 29 септември, а 45 624 са си тръгнали.

И за двете страни не е ясно колко от напусналите руснаци са се насочили към трети страни.

Данните за резервираните пътувания по въздух на ForwardKeys показаха трицифрен ръст за седмицата до 27 септември на еднопосочните билети от Русия за Тбилиси, Алмати, Истанбул, Тел Авив и Дубай.

Турция, която е популярна туристическа дестинация за руснаци и други националности, регистрира ръст на пристигащите руснаци и на полетите след обявяването на мобилизацията. Един мъж съобщи пред Ройтерс, че е заминал за летището в Истанбул на следващия ден, отчасти за да избегне мобилизирането.

Около 3 млн. души са пристигнали в Турция от Русия тази година до края на август, което е ръст с 22 на сто спрямо миналата година, показаха официални данни.

Много руснаци се насочват и към Европа.

Колко стигат до ЕС и други европейски страни?

ЕС регистрира ръст на пристигащите руснаци след съобщението на Путин. Около 66 хил. руски граждани са влезли в блока от 19 до 25 септември, покачване с 30% спрямо предходната седмица, сочат данни на граничната служба Фронтекс.

Броят им е намалял до 53 хил. в седмицата от 26 септември, допълни службата, като посочи по-строгата визова политика на ЕС и мерките в Русия против напускането на мъже във възраст за военна служба.

Повечето руснаци, влизащи в ЕС, вече са имали разрешение за местопребиваване или виза, а други са били с двойно гражданство, съобщи Фронтекс.

Финландия, която има 1300-километрова граница с Русия, е основният входен пункт в ЕС. Данни на страната показаха, че броят на пристигащите руски туристи през четирите южни гранични пункта се е удвоил в дните след 21 септември.

От 21 септември до 5 октомври 59 975 руснаци са пристигнали във Финландия през четирите гранични пункта, като много от тях се насочват към други европейски страни, а 36 116 руснаци са се върнали у дома, показаха данни на финландските гранични власти от 5 октомври.

Как реагират европейските страни?

От 19 септември насам Естония, Латвия, Литва и Полша започнаха да връщат руснаци с туристически визи, издадени от страна членка на Шенгенското пространство на ЕС. Финландия се присъедини към тях на 30 септември.

Границата на Норвегия с Русия в Северния ледовит океан е последният отворен пряк път към Европа за руски притежатели на визи за Шенген. Правосъдният министър на Норвегия съобщи на 30 септември, че правителството може да забрани достъп на новопристигащи граждани от Русия, ако се наложи.

След началото на мобилизацията германските посолства в Армения, Казахстан, Грузия, Киргизстан и Беларус отчитат ръст на запитванията от руски граждани, които искат да пътуват до Германия и ЕС.

Говорител на вътрешното министерство заяви пред Ройтерс, че германската конституция дава право на политическо убежище, но допълни „след преценка на всеки конкретен случай и заради силно ограничените възможности за пътуване от Русия към Германия приемаме, че има само няколко случая“.

Френски министър заяви, че Франция също ще бъде избирателна за това кой може да остава в страната, като взема предвид положението на всеки отделен човек и риска за сигурността.

„Със сигурност ще приемем журналисти дисиденти, хора, които се борят срещу режима, артисти и студенти все още могат да дойдат тук“, каза френският държавен секретар по европейските въпроси Лоранс Бун на 5 октомври.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:17 | 07.10.22 г.
fallback
Още от Свят виж още