Десет милиона повече души са в робство днес по света, отколкото през 2016 г., след като пандемията от коронавирус донесе нова вълна на бедност и крайни условия на труд.
Броят на хората, полагащи принудителен труд или встъпили в принудителен брак, е достигнал 50 млн. миналата година – еквивалентът на почти един на 150 души на Земята. Това показва проучване на Международната организация по труда, правозащитната инициатива Walk Free и Международната организация по миграция, цитирано от Bloomberg.
Пандемията и блокадите са довели до рязко влошаване на условията за мнозина работници, принуждавайки ги да взимат обвързващи заеми или в най-лошия случай да работят принудително. На този фон крайната бедност по света е нараснала за първи път от две десетилетия. Климатичните промени, както и въоръжените конфликти също са причина за несигурност, отбелязва докладът.
Частният сектор отговаря за 86% от този вид робство, като над половината от принудителния труд е извършван в страни със средни към високи или с високи доходи. Най-голямата част от принудителния труд, полаган от пълнолетни, е в сектора на услугите, производството, строителството, земеделието и домашната работа.
„Съвременното робство е антитезата на устойчивото развитие. И все пак през 2022 г. то продължава да подкопава нашата световна икономика“, коментира Грейс Форест, директор на Walk Free. „Във време на преплитащи се кризи искрената политическа воля е ключът към прекратяването на тези нарушения на човешките права“, допълва тя.
Жените и мигрантите са особено изложени на риск, когато става въпрос за робство, става ясно от доклада. Има три пъти по-голяма вероятност мигрантите да се окажат да работят под принуда, отколкото тези, които не са. Жените пък са изправени пред най-голям шанс да се окажат обект на физическо или сексуално насилие, става ясно от данните.
Някои от стъпките за борба с робството включват увеличаване на минималната възраст за брак до 18 години без изключения и по-строги мерки за справяне с принудителния труд и трафика, посочват още авторите на доклада.