Михаил Горбачов започна промяната, довела до демократизацията на целия свят в началото на 90-те години на миналия век. Политиките му поставиха началото на нов световен ред, който в момента постепенно изчезва със завръщането на двуполюсния модел. Това каза доц. д-р Александър Сивилов, преподавател и координатор на Via Evrasia, в ефира на предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
В Русия и Източния блок оценката за Горбачов е много често отрицателна заради огромните икономически трудности от краха на социалистическата система, докато в Западния свят тя е категорично положителна, посочи гостът.
"Горбачов се стреми да инициира процес на демократизация навсякъде и изчезването на комунистическата заплаха, както я виждат западните лидери, довежда до промяна в управлението на латиноамериканските държави през 80-те години. През 90-те имаме нещо нечувано до този момент - стремеж към демокрация в световен мащаб. Западните политици изтълкуваха това като победа, което не отговаря на реалността“, коментира Сивилов.
"Реформите на Горбачов доведоха до крах на цялостната система, но първоначалната му идея категорично не е била да разруши СССР и социалистическата система на Източния блок", каза още Сивилов.
Крахът от 1988 г. и 1989 г. е до голяма степен предизвикан от реформите и неясния начин на тяхното провеждане. Горбачов не успява да контролира икономическите си екипи и да се ориентира в икономическата ситуация на собствената си държава, коментира още анализаторът.
"Той избира изключително шоково минаване към пазарна икономика през 1989 г. - което се доразвива в пълен мащаб при управлението на Борис Елцин - и така се стига до шоковата терапия, приложена в цяла Източна Европа. Помним какво се случи, включително и в България, при това ускорено преминаване към капиталистическа икономика. Социалната цена за източните общества беше изключително висока"
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.